Z dziesięciu Złotych Masek przyznanych podczas uroczystej gali aż 4 trafiły do rąk twórców z Teatru Śląskiego. Dwie statuetki przyznano za najlepsze role dramatyczne: jedną odbierała Aleksandra Przybył, młoda aktorka, za kreację głównej bohaterki w spektaklu „Rosemary”, drugą przyznano Dariuszowi Chojnackiemu, za rolę Wilq’a w spektaklu „Wilq Superbohater”. W tym ostatnim przedstawieniu doceniono także scenografią i kostiumy i Złotą Maskę otrzymał duet Iga Słupska i Szymon Szewczyk (nagroda przyznana została także za ich pracę przy spektaklu w Teatrze Zagłębia „Między ustami a brzegiem pucharu” Martyny Wawrzyniak w reżyserii Remigiusza Brzyka). Podczas finału gali ogłoszono tradycyjnie laureata w kategorii Najlepszy Spektakl Roku i tu, kolejny rok z rzędu, Złota Maska trafia do Teatru Śląskiego, tym razem za przedstawienie „Rosemary” na Scenie Kameralnej w reżyserii Wojciecha Farugi. Podczas wieczoru wyróżnienie odebrał także Adam Baumann, nasz aktor, w tym roku doceniony za całokształt swojej twórczości nagrodą im. Leny Starke przyznawaną przez katowicki oddział ZASP.

Tegoroczna gala miała swoją 52. edycję. Nagroda ma długą tradycję, od 1967 r. Złotymi Maskami nagradzały artystów teatru regionalne media oraz wojewodowie czterech województw – katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. Od 1999 roku opiekę nad nagrodą przejęło Województwo Śląskie. Współuczestnictwo mediów w przyznawaniu Złotych Masek polega na ufundowaniu nagrody, wydelegowaniu przedstawicieli do składu komisji oceniającej spektakle, a także na popularyzacji dorobku nominowanych i laureatów Złotych Masek. Złote Maski przyznaje Zarząd Województwa Śląskiego na podstawie propozycji komisji złożonej z przedstawicieli fundatorów. Ocenie podlegają spektakle premierowe zrealizowane na terenie województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia roku poprzedzającego przyznanie nagrody.

Laureaci nagród teatralnych Złote Maski w województwie śląskim za rok 2019:

Kategoria SPEKTAKL ROKU

 • ROSEMARY” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

 • ŁYSEK Z POKŁADU IDY” Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

 • ALEKSANDRA PRZYBYŁ za rolę Rose w spektaklu „Rosemary” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

 • DARIUSZ CHOJNACKI za rolę Wilq’a w spektaklu „Wilq Superbohater” Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH

 • MICHAŁ SKIBA za rolę Łyska w spektaklu „Łysek z pokładu Idy” Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ

 • KAMIL FRANCZAK za rolę Mistrza Ceremonii w spektaklu „Cabaret” w reżyserii Jacka Bończyka w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ

 • JADWIGA GRYGIERCZYK za role: Chochoła, Widma, Stańczyka, Hetmana, Rycerza Czarnego, Upiora, Wernyhory w spektaklu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w adaptacji i reżyserii Igora Gorzkowskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria REŻYSERIA

 • JUSTYNA ŁAGOWSKA za reżyserię spektaklu „Opowieść wigilijna” Szymona Adamczaka wg opowiadania Karola Dickensa w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Kategoria SCENOGRAFIA

 • IGA SŁUPSKA i SZYMON SZEWCZYK za scenografię i kostiumy do spektaklu „Wilq Superbphater” Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz do spektaklu „Między ustami a brzegiem pucharu” Martyny Wawrzyniak w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Kategoria NAGRODA SPECJALNA

 • KAROL NEPELSKI za muzykę do spektaklu „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii i adaptacji Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
 • MIROSŁAW NEINERT wraz z TEATREM KOREZ za 30 lat działalności artystycznej.

Kategoria CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY – NIE PRZYZNANO

*materiał dzięli: Aleksandra Czapielka-Oslislo Teatr Ślaski