Żelazny Szlak Rowerowy jest przez wielu uznawany za najlepszą trasę rowerową na Śląsku. Idealnie nadaje się na rodzinną wycieczkę, połączoną ze zwiedzaniem.

Główna pętla ma 55 kilometrów (33 po stronie polskiej, 22 po czeskiej) długości, ale rowerzyści mają kilka alternatyw i mogą skrócić trasę nawet o 20 kilometrów. Szlak przebiega przez pięć gmin – Godów, Jastrzębie-Zdrój, Zebrzydowice oraz Karwinę i Piotrowice w Czechach. Ostatni etap szlaku został oddany do użytku we wrześniu poprzedniego roku.

Największą zaletą tego szlaku jest niewielki stopień trudności, dzięki czemu idealnie nadaje się na rodzinne wycieczki. Na uwagę zasługuje 15-kilometrowy odcinek z Godowa do Zebrzydowic, który został utworzony na nasypie dawnej linii kolejowej i jest wyłączony z ruchu samochodowego. Podobny – ale krótszy – odcinek znajduje się w Łaziskach. Tylko kilkanaście kilometrów (po polskiej stronie) przebiega ulicami – na szczęście o niewielkim natężeniu ruchu. Po czeskiej stronie rowerzyści muszą nastawić się na jazdę głównie drogami publicznymi, ale również nie trzeba się obawiać dużego ruchu. Polska część szlaku oznaczona jest pomarańczowymi tabliczkami z logo szlaku, a czeska – żółtymi.

Co po drodze?

Żelazny Szlak Rowerowy daje możliwość zwiedzania okolicy. Będąc w Jastrzębiu-Zdroju, zahaczyć można o Park Zdrojowy oraz Dolinę Szotkówki, w której spotkać można m.in. bobry, wydry lub las Biadoszek, gdzie warto patrzeć do góry – być może uda się wypatrzyć jastrzębie i krogulce. Zebrzydowice to z kolei pałac i staw Młyńszczok, gdzie można zorganizować postój. Swoją drogą, miejsc odpoczynkowych na całej trasie znajdziemy więcej. W Karwinie z kolei warto zwiedzić zamek Frysztat i pospacerować po Parku Zdrojowym i Parku Bożeny Nemcovej.

Mimo że szlak jest już ukończony, to cały czas się rozwija. Kilka dni temu Jastrzębie-Zdrój i Karwina pozyskały pieniądze, dzięki którym szlak zostanie wzbogacony o dwie stacje do ładowania rowerów elektrycznych o napięciu 230V, dwie samoobsługowe stacje do naprawy rowerów oraz cztery zewnętrzne ładowarki.

Dokładny przebieg szlaku, mapę oraz ciekawostki związane z trasą i miastami można znaleźć w przewodniku, który jest do pobrania TUTAJ.

Zdjęcie: Philipp M/Pexels