W deszczowy weekend nie trzeba siedzieć w domu. Gdy pogoda za oknem nie zachęca do spacerowania, warto lepiej poznać Szlak Zabytków Techniki.

Najbliższy weekend w województwie śląskim nie zapowiada się najlepiej pod względem pogody. Prognozowane opady deszczu mogą pokrzyżować plany, dlatego zamiast w góry, na spacer czy rowerową wyprawę można wybrać się… pod ziemię. Od soboty ponownie będzie można korzystać z podziemnych tras w zabrzańskiej Sztolni Królowa Luiza.

Utopek i Skarbnik wracają

Uruchomione zostaną Podziemna Trasa Rodzinna oraz Podziemna Trasa Wodna, która jest jedną z najbardziej wyjątkowych tego typu tras w kraju. W trakcie zwiedzania – pieszo i ponad 1100 metrów łodziami – spotkać można legendarne postaci – Skarbnika i Utopka oraz poznać historię XIX-wiecznego wyrobiska.

To nie jedyna możliwa do zwiedzenia atrakcja ze Szlaku Zabytków Techniki. Już wcześniej otworzone zostały m.in. Stara Fabryka w Bielsku-Białej, Radiostacja w Gliwicach, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach czy też Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie.

Dzień Dziecka z Gryfną Frelką

Jako że zbliża się Dzień Dziecka, sporo ośrodków przygotowuje specjalne atrakcje dla najmłodszych. O dzieciach nie zapomniano m.in. w katowickiej Walcowni – Muzeum Hutnictwa Cynku. Oprócz tańszych wejściówek przygotowano hutniczy konkurs plastyczny dla dzieci, a o 12:00 w sobotę i niedzielę uruchomiona będzie maszyna “Szwarny Bajtel”.

To nie jedyna maszyna, jaką będzie można zobaczyć w akcji. Również w samo południe uruchomiona zostanie jedyna sprawna w Europie walcarka wykańczająca do produkcji blach cynkowych – “Gryfna Frelka”. Zwiedzający mogą oglądać wystawę poświęconą źródłom napędu, oryginalny ciąg technologiczny maszyn do wytopu i produkcji blach cynkowych oraz wystawę motocykli produkowanych w XX wieku. Wśród kolekcji znajdują się m.in. wojskowy Harley-Davidson WLA oraz Indian Chief, uznawany za jeden z najpiękniejszych motocykli na świecie. Od niedawna w Walcowni można oglądać też motorowery takich marek jak Romet, Komar czy Jawa.