II Noc Nietoperzy w Smoleniu to idealna okazja, by odwiedzić wschodnią część naszego województwa – i wspaniały Szlak Orlich Gniazd.

Nietoperze to wyjątkowe zwierzęta – to jedyne ssaki, które potrafią latać, w dodatku spoczywają, zwisając głową w dół. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej na temat ich zdolności echolokacji i hibernacji, to nie znajdzie lepszej okazji od II Nocy Nietoperzy, która odbędzie się w Smoleniu 25 października.

W ramach tej niecodziennej imprezy będzie można wysłuchać prelekcji o nietoperzach, a najmłodsi będą mogli skorzystać z kącika edukacyjnego. Organizatorzy przygotują konkursy z nagrodami i ognisko z kiełbaskami. Wydarzenie rozpocznie się o 17:00, a zakończy… to zależy od samych zainteresowanych.

Sobota na szlaku

Organizator – czyli ośrodek edukacyjny Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Smoleniu – oferuje nocleg. Cennik można znaleźć na stronie ZPK.com.

Ci, którzy zdecydują się przenocować na miejscu, mogą weekend spędzić w malowniczej okolicy rezerwatu przyrody, który należy do Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Na Górze Zamkowej znajdują się ruiny Zamku Pilcza, który został wzniesiony w XIV wieku, a następnie rozbudowywany w kolejnych stuleciach. Co ciekawe, na dziedzińcu wschodnim znajduje się studnia, która według opowieści została wykuta przez jeńców tatarskich, a jej głębokość miała wynieść… 200 metrów. Tereny te były zamieszkałe jeszcze przed naszą erą, o czym świadczą wykopane groty włóczni. Wstęp do rezerwatu jest płatny – bilet ulgowy kosztuje 5, a normalny 7 złotych.

Co prawda z warowni nie zostało zbyt wiele, ale ubytki rekompensuje malownicza okolica. Samo wzgórze zbudowane jest z wapieni jurajskich. Jego zbocza porasta las, w którym dominują buki i modrzewie. Po wizycie w rezerwacie, można ruszyć zwiedzać kolejne zabytki historii.

Warto pamiętać, że na Szlaku Orlich Gniazd znajduje się wiele warowni, które mogą posłużyć jako przystanki rowerowe bowiem wszystkie znajdują się na trasie Jurajskiego Rowerowego Szlaku Orlich Gniazd. Ruiny zamku w Bydlinie są zaledwie 12 kilometrów od Smolenia. Z kolei 12 kilometrów – ale w drugą stronę – dzieli Zamek Pilcza od słynnego Ogrodzieńca. W tej okolicy po prostu nie można się nudzić! A kto wie, może uda się też zobaczyć nietoperza…

Jak dojechać?

Fot. Google Maps

Smoleń znajduje się przy drodze wojewódzkiej numer 794, a podróż z Katowic trwa około godziny. Do miejscowości można dojechać także transportem publicznym – Kolejami Śląskimi do Zawiercia, a następnie busami na linii Zawiercie – Wolbrom (przystanek 800 metrów drogą asfaltową od ośrodka) lub Zawiercie – Złożeniec (1,5 kilometra drogą leśną od ośrodka).

Adrian Waloszczyk

Zdjęcie: Jerzy Opioła/CC BY-SA 4.0