“Przygody Pędrka Wyrzutka” spodobają się każdemu, kto je zobaczy, uznał Naczelny Ogrodnik Sergiusz Brożek po obejrzeniu spektaklu Teatru Badów im. Piotra Bikonta w majówkę.
Świetna proza w brawurowy sposób przeniesiona na scenę oznacza wielką teatralną zabawę. Na przekór tytułowi – dzieło Stefana Themersona nie jest przeznaczone dla dzieci!
Warto jednak dać się wciągnąć w świat wyobraźni. “Przygody Pędrka Wyrzutka” już 2 sierpnia o 19:00 w Sztygarce.
Teatr Badów im. Piotra Bikonta (Badów Górny)
Przygody Pędrka Wyrzutka
Adaptacja powieści wybitnego polskiego pisarza, filozofa, autora awangardowych filmów i fotografii, działającego na emigracji.
Spektakl jest formą bajki (ale nie dla dzieci) o dziwnym stworzeniu, które wędruje przez świat, próbując się dowiedzieć, kim jest. Poznaje różne dziwne postacie i przeżywa zabawne przygody. W przedstawieniu wykorzystana jest żywa muzyka, powstająca na scenie, wpisana w akcję.
tekst: Stefan Themerson
adaptacja i reżyseria: Piotr Bikont
muzyka: Przemysław Greger
scenografia: Aleksander Janicki
kostiumy: Zuzanna Markiewicz
światło: Kornel Luczek
na scenie: Joanna Fidler, Mirosława Olbińska, Przemysław Greger, Paweł Pabisiak
czas trwania: 75 minut
Bilety: 24 zł
Dostępne:
– w recepcji Sztygarki: Chorzów, ul. Piotra Skargi 34d, (tel. 32 249 59 92)
– w sieci ticketportal.pl
Tego samego dnia o 22:00 druga propozycja cyklu CHTO PO CIEMKU, czyli Sztygarka dla dorosłych: “Siódemka”. Monodram Pawła Pabisiaka na podstawie prozy Ziemowita Szczerka to klimat oniryzmu i absurdu, parodie postaci ze świecznika i egzystencjalne refleksje. Śmiech i wzruszenie w idealnych proporcjach. W obu spektaklach gitara elektryczna na żywo, dostosowywana do wydarzeń na scenie.
CHTO PO CIEMKU, czyli Sztygarka dla dorosłych w Sztygarce
Teatr Badów im. Piotra Bikonta (Badów Górny)
Siódemka wg tekstu Ziemowita Szczerka
„Siódemka, Siódemeczka, szós polskich królowa, droga, która jest kręgosłupem polskiego państwa”. To właśnie ta droga będzie ostatnią dla bohatera przedstawienia, Pawła, który jedzie z Krakowa do Warszawy na bardzo ważne spotkanie. Droga ta stanie się dla niego, jak i dla widzów, rachunkiem sumienia, próbą zmierzenia się z Polską, polskością i z Belfegorem, zapomnianym przyjacielem z dzieciństwa. Siódemka to monodram w wykonaniu Pawła Pabisiaka z muzyką na żywo.
tekst: Ziemowit Szczerek
reżyseria i adaptacja tekstu: Piotr Bikont
asystent reżysera: Joanna Fidler-Sierzputowska
scenografia i kostiumy: Zuzanna Markiewicz
światło, dźwięk, wizualizacje: Kornel Luczek
na scenie: Paweł Pabisiak, Przemek Greger (gitara elektryczna)
czas trwania: 70 minut
Z recenzji:
Powieść Szczerka została teraz zaadaptowana na monodram, który stał się popisem Pawła Pabisiaka. Aktor wciela się w kolejne postaci prowadzące ze sobą dialog, włącznie z pojawiającymi się w jego pijacko-narkotykowych wizjach królami Polski.
Dominik Uhlig
Bilety: 13 zł
Dostępne:
– w recepcji Sztygarki: Chorzów, ul. Piotra Skargi 34d, (tel. 32 249 59 92)
– w sieci ticketportal.pl
Już 3 sierpnia o 15:00 rusza Chorzowski Teatrzyk Ogródkowy, czyli spektakle dla dzieci i ich rodziców. Na początek “Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata” na podstawie powieści Zofii Kossak-Szczuckiej. Gramy w Skansenie, spotykamy się pod główną bramą i wyruszamy w balonikowym korowodzie na miejsce spektaklu.
Teatr Gry i Ludzie (Katowice)
Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata
Spektakl zrealizowany na podstawie baśni Zofii Kossak opowiada o świecie domowych stworków, chochlików i duszków. Świecie dla zwykłego śmiertelnika niewidzialnym, ale w sposób istotny oddziałującym na rzeczywistość. Postacią główną jest tu Kacperek: domowy skrzat, który opiekuje się domostwem i przewodzi barwnej gromadzie eterycznych istot. W wyniku własnej niefrasobliwości traci pewnego dnia swój magiczny talizman i zostaje porwany przez złego Sato, władcę ciemnego lasu pod górą Rzybrzyczką. Jednak jeśli ma się przyjaciół, z każdej opresji można wyjść cało. O tym właśnie jest to przedstawienie.
scenariusz i reżyseria: Maciej Nogieć
scenografia i projekty lalek: Alicja Kocurek
muzyka: Kamil Zawiślak
na scenie: Aleksandra Fielek, Ola Lamik, Grzegorz Lamik, Bartosz Socha, Szymon Strużek
realizacja techniczna: Beniamin Lediński
czas trwania: około 50 minut.
Izabela Mikrut