Od 1 lutego ponownie mogą być otwarte muzea i galerie sztuki. Wkrótce – w ramach reżimu sanitarnego – przyjmować klientów będą mogły hotele, stoki, kina, teatry i baseny.

Mimo przedłużonych zasad bezpieczeństwa, od kilku dni otwarte mogą być m.in. muzea i galerie sztuki. Oczywiście w ścisłym reżimie sanitarnym – pamiętać trzeba o obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz o utrzymywaniu dystansu społecznego.

Z możliwości otwarcia skorzystały śląskie obiekty. Część z nich wraca z obniżonymi cenami. Muzeum Śląskie w Katowicach czynne jest od 4 lutego, a bilety wstępu dostępne są w cenie wejściówek ulgowych. Multimedia i ekrany dotykowe zostały wyłączone, a czasowo nieczynne pozostają: przestrzeń edukacyjna „Na tropie Tomka”, czytelnia Biblioteki Muzeum Śląskiego oraz strefa dla dzieci. Po chorzowskim Górnośląskim Parku Etnograficznym można już nie tylko spacerować, ale też wejść do dwóch chałup z Istebnej, Goleszowa i Katowic oraz szkoły z Wapienicy. Tutaj również cena biletów normalnych i ulgowych jest taka sama.

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu 6 lutego uruchomi Podziemną Trasę Rodzinną. Z tej okazji, każdy kto kupi bilet do końca lutego otrzyma kod na 20% zniżki przy kolejnej rezerwacji. Kod jest ważny do 30 września 2021 i upoważnia do tańszego zakupu biletu na Trasę Wodną, Rodzinną i zwiedzanie Kopalni Guido. Tego samego dnia wracają tarnogórskie obiekty UNESCO – Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga. Przy tej okazji warto podkreślić, że można zostać Patronem tych wyjątkowych obiektów, które utrzymywane są głównie dzięki sprzedaży biletów.

Hotele, kina i stoki od 12 lutego

Od 12 lutego do tej listy dojdą hotele, stoki narciarskie, kina, teatry i baseny – na razie na dwa tygodnie, do 26 lutego. Wciąż zamknięte będą siłownie i aquaparki, a restauracje będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie. Wznowiony może być sport amatorski – ale tylko na świeżym powietrzu. Niedozwolone będą zajęcia w zamkniętych pomieszczeniach i z udziałem publiczności.

Hotele  będą dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte). Podczas wydarzeń kulturalnych  w kinach, teatrach, operach i filharmoniach zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązywać będą maseczki i zakaz konsumpcji.

Zdjęcie: EwkaC, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons