Majówka nie była zbyt udana pod względem pogody, ale za to w najbliższy weekend w naszym województwie temperatura może przekroczyć nawet 20 stopni Celsjusza. Będzie więc świetna okazja, by zwiedzić region. Na przykład rowerem.

Wydawać by się mogło, że w górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii podróż rowerem to nie najlepszy pomysł. Mieszkańcy województwa nie są jednak skazani na podróż centrami miast i stanie w korkach. W przyjemną wycieczkę można ruszyć z Katowic, okolic Gliwic, ale też z miejscowości spoza metropolii – na przykład z Rybnika czy Cieszyna.

Trasa Katowice – Pszczyna

Z Katowic można wybrać się do Pszczyny, gdzie można miło spędzić czas choćby w Zabytkowym Parku Pszczyńskim. Do miasta można dojechać czerwonym szlakiem rowerowym. Trasa rozpoczyna się na osiedlu Zaopusty w Katowicach i prowadzi przez Tychy, Kobiór i Piasek. Po drodze można zrobić przystanki m.in. przy pałacyk myśliwski w Promnicach. Trasa ma nieco ponad 32 km i nie jest wymagająca. Można ją pokonać w około 130 minut.

Szczegóły i ślad GPX

Trasa Pyskowice – Toszek – Pławniowice

Mieszkający bardziej na zachód od Katowic mogą się wybrać niezbyt wymagającą trasą z Pyskowic do Toszka, gdzie znajduje się zamek z punktem widokowym, który 12 maja ponownie będzie dostępny dla odwiedzających. Jako że droga nie jest długa (niecałe 15 km), można ją rozbudować. Po dołożeniu 8 km można dojechać do śluzy Dzierżno na Kanale Gliwickim. Toszek to także świetny punkt wypadowy na Pławniowice, które znajdują się 15 km dalej. W nagrodę za większy wysiłek będzie możliwość wypoczynku nad jeziorem.

Szczegóły i ślad GPX do Toszka

Szczegóły i ślad GPX do Pławniowic

Trasa Rybnik – Rudy

W bardzo urokliwą trasę mogą ruszyć mieszkańcy Rybnika i okolic. Droga czarnym, okrężnym szlakiem prowadzi przez okolice jeziora Rybnickiego i największy park krajobrazowy w województwie – Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Trasa jest dłuższa od wszystkich wcześniejszych (42 km), ale piękne krajobrazy z całą pewnością zrekompensują trud. W Rudach można zrobić sobie przerwę w Pocysterskim Zespole Klasztornym.

Szczegóły i ślad GPX

Trasa przez Żabi Kraj

Idealne warunki do rowerowych wycieczek są też na południu województwa. Mieszkańcy Cieszyna – już ci bardziej zaawansowani jeśli chodzi o rowerowe wypady – mają możliwość przejechania przez Żabi Kraj – w dwóch wariantach. Krótsza trasa ma 53 km, a dłuższa – 108 km. W obu przypadkach droga ma zróżnicowaną nawierzchnię – asfalt, szutry i drogi leśne. Mała pętla prowadzi od Cieszyna przez Dzięgielów, Ustroń, Skoczów oraz Dębowiec i wraca do Cieszyna. Dłuższa przebiega dodatkowo przez Ochaby Wielkie, Zarzecze, Strumień, Pielgrzymowice i Zebrzydowice. W obu wariantach sporą część trasy stanowią podjazdy.

Szczegóły i ślad GPX: Mała pętla

Szczegóły i ślad GPX: Duża pętla

Pozostałe trasy rowerowe można znaleźć na stronie slaskie.travel.