Na Górnym Śląsku znaleźć można co najmniej kilkadziesiąt godnych polecenia muzeów – historycznych, specjalistycznych czy też miejskich. Sprawdziliśmy, które z nich są najlepiej oceniane przez odwiedzających.

Serwis Tripadvisor znają wszyscy ci, którzy nie lubią siedzieć w domach. To tam można znaleźć najciekawsze atrakcje w odwiedzanym mieście, dobre hotele i restauracje ze smacznym jedzeniem. Najważniejsze jest to, że ocen dokonują nie właściciele, ale użytkownicy, którzy wystawiają oceny i piszą recenzje. Z tego powodu najpopularniejszy nie oznacza najlepszy. Potwierdza to ranking śląskich muzeów w tym serwisie – obiekt z pierwszego miejsca jest pewnie dla wielu całkowicie nieznaną pozycją…

5. Muzeum Tyskich Browarów Książęcych

Fot. Kompania Piwowarska

Tyskie Browary zrecenzowało 209 osób i prawie 2/3 z nich (63%) wystawiło maksymalną ocenę, a najniższą – tylko 2%. Zwiedzać można nie tylko muzeum, ale też sam browar. Można też skorzystać ze specjalnych programów zwiedzania. Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika i wymaga wcześniejszej rezerwacji.

4. Radiostacja Gliwice

Fot. Muzeum w Gliwicach

Obiekt oceniło 196 osób, z czego 68% przyznało najwyższą ocenę, a najniższą – tylko jedna. To historyczne miejsce, związane z tzw. “prowokacją gliwicką”, to nie tylko najwyższa drewniana wieża nadawcza na świecie, park (do którego można wejść za darmo), ale też budynek nadajnika, w którym można zobaczyć oryginalne wyposażenie stacji, a także film o prowokacji gliwicki

3. Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Fot. Iwona Olczyk/Pixabay

334 recenzje i aż 74% doskonałych ocen (jedna najniższa) tego unikatowego miejsca. Można tu przenieść się w klimat  arystokratycznej rezydencji z przełomu XIX i XX wieku i zobaczyć jej wnętrza, ale też poznać zbrojownię, Gabinet Miniatur, galerię portretów, Salę Polską im. Księcia Józefa Poniatowskiego oraz Stajnie Książęce. Organizowane są też wystawy czasowe.

2. Muzeum Śląskie

Fot. Michał Jędrzejowski/Muzeum Śląskie

Najbardziej popularne muzeum w województwie – ma aż 508 recenzji, z czego ponad 350 z najwyższą notą (72%). Najniższą ocenę wystawiły tylko trzy osoby. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy interesują się dorobkiem intelektualnym i artystycznym regionu. Już samo usytuowanie muzeum – 14 metrów pod ziemią, na terenach związanych z górnictwem – jest wyjątkowe i dowodem na pamięć o przemysłowej roli Górnego Śląska.

1. Muzeum Historii Gitary

Fot. Muzeum Historii Gitary

Aż 95% doskonałych ocen z 89 recenzji i ani jednej oceny niższej niż bardzo dobra. To świadczy o tym, że wszyscy pasjonaci muzyki będą się tu doskonale czuć. Kolekcja składa się z ponad 70 lutni z całego świata. Nie lada gratką jest możliwość zagrania prawie na każdej z nich. Zwiedzanie wyłącznie po telefonicznej rezerwacji.