Powstańcze ślady w filmie „Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza to wydarzenie organizowane w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich.

Gospodarzami imprezy będzie Muzeum Powstań Śląskich w Chorzowie wraz z Instytucją Filmową Silesia Film, a całość odbędzie się 29 czerwca w Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Główne punktem wydarzenia będzie inscenizacja scen z filmu „Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza. Zobaczymy cztery sceny: przygotowanie do powstania, scenę, w której ojciec wysyła braci Basistów do powstania, komediowy fragment z kurą oraz symboliczną scenę finałową filmu.

Warto podkreślić, że do inscenizacji zaproszono wszystkich żyjących odtwórców ról braci Basistów. Wezmą w niej udział Andrzej Wilk oraz bracia Jerzy i Olgierd Łukaszewiczowie. Ten ostatni wystąpi w podwójnej roli: jednego z braci Basistów oraz narratora odtwarzanych fragmentów.

Zanim jednak zobaczymy teatralną rekonstrukcję scen filmowych, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach Halina Bieda, zaprasza na debatę, która od godz. 17.00 w sali sesyjnej „Skansenu”.

O wizerunku powstania w filmie „Sól ziemi czarnej” dyskutować będą prof. Andrzej Gwóźdz, filmoznawca i znawca twórczości Kazimierza Kutza oraz prof. Ryszard Kaczmarek, historyk, badacz Górnego Śląska, autora licznych publikacji o Powstaniach Śląskich.

Kolejna atrakcja to dwie wystawy tematyczne. Pierwsza przygotowana przez Muzeum Powstań Śląskich „Śląsk – droga do Niepodległej”, pokazująca skomplikowane dzieje naszego regionu. Druga „Kazimierz Kutz. Destynacje” zrealizowana przez Instytucję Filmową Silesia Film, a opowiadająca o twórczości filmowej reżysera „Soli ziemi czarnej”.

Organizatorzy przewidzieli również koncert Grzegorza Płonki i zespołu „Ligocianie”, a na zakończenie wieczoru, plenerowa projekcja „Soli ziemi czarnej” Kazimierza Kutza.

O imprezie opowiadają: Patryk Tomiczek, dyrektor Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach i Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM IMPREZY:

17.00 – „Sól ziemi czarnej” K. Kutza – opowieść o powstaniach. Debata z udziałem prof. Andrzeja Gwoździa i prof. Ryszarda Kaczmarka; moderuje Halina Bieda Dyrektor Muzeum Powstań Śląskich.

Sala audytoryjna.

18.30 – Otwarcie i oprowadzenie po wystawie „Śląsk – droga do Niepodległej” oraz „KUTZ 2019”.

Strefa wejścia do muzeum.

19.00 – Inscenizacja wybranych scen z filmu „Sól ziemi czarnej” K. Kutza z gościnnym udziałem Olgierda Łukaszewicza. Teren wokół chałupy sołtysa z Katowic.

20.00 – Koncert Grzegorza Płonki i zespołu Ligocianie.

Scena.

21.00 – Projekcja filmu „Sól ziemi czarnej” K. Kutza i spotkanie z aktorami.

Zagroda z Panewnik.