Jest taka książka, która karierę może zrobić dopiero teraz, za sprawą serialu. „Gambit królowej” (Czarne) nie tylko wzbudza zainteresowanie szachami, ale zwraca też uwagę na lekturę. A Walter Tevis na docenienie zasługuje. Jego opowieść o małej dziewczynce, która uczy się gry w szachy od woźnego w sierocińcu, a żeby móc spełniać swoje marzenia nie zawaha się przed niczym to popis uczuć. Beth, bohaterka tej historii, jest wprawdzie zbudowana bez znajomości psychologii, jednak urzeka dzięki wewnętrznej sile i pokonywaniu kolejnych trudności. Na początku mała dziewczynka, później – dorosła kobieta, w której życiu powtarza się motyw uzależnienia od środków uspokajających i od alkoholu – rozbudza wyobraźnię za sprawą sukcesu, na jaki ciężko pracuje. Beth, która wypytuje zmierzłego woźnego o reguły gry, szybko odkrywa w sobie talent. W szachach może być naprawdę niepokonana – i mierzy się z najlepszymi. Młodej Amerykanki nikt nie bierze na poważnie, jednak ona sama pokazuje, na co ją stać. „Gambit królowej” jako tekst to nie tylko relacje z kolejnych szachowych turniejów i rozważań nad planszą, chociaż gra w szachy została tu nakreślona dość szczegółowo. Autorowi nie zależy jednak na samym przedstawianiu reguł i konkretnych zagrań, a na grze emocji. I to jest podstawa „Gambitu królowej”.

Jennifer Granneman wstrzela się w potrzeby rynku. „Sekretne życie introwertyków” (Feeria) to publikacja z gatunku poradników psychologicznych, które pozwalają poznać siebie. Autorka, która nie przepada za hałaśliwymi spotkaniami w dużym gronie, pokazuje światu, co czują introwertycy i jak wygląda ich życie towarzyskie. Analizuje zachowania introwertyków przydatne lub wręcz pożądane z punktu widzenia pracodawcy i zastanawia się, w jakie związki mogą wchodzić. Ekstrawertykom precyzyjnie tłumaczy sensy konkretnych postaw, stara się zapobiec kłótniom i wyjaśniać potrzeby, które nieumiejętnie komunikowane prowadzą zwykle do wielkich konfliktów. Chociaż nie zaskoczy świata odkryciem istnienia introwertyków – może znaleźć do nich klucz, a to już będzie cenne z perspektywy odbiorców z różnych kręgów.

Dariusz Kortko i Jerzy Porębski proponują kolejną biografię wspinacza – „Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku” (Agora) to literatura na pograniczu górskiej i reportażowej. Opowieść o himalajskich wyczynach Macieja Berbeki i o jego życiu prywatnym. Wypełniona zdjęciami, jest bardzo atrakcyjnie napisana – autorzy są w stanie dotrzeć nią do szerokiego grona czytelników, nie tylko do fanów literatury górskiej. Dariusz Kortko znajduje sposób na to, by uniknąć stawiania pomnika, prezentuje swojego bohatera z przymrużeniem oka i nie odbiera czytelnikom możliwości śledzenia nawet rubasznych żartów z udziałem Berbeki. Podrzuca też od czasu do czasu tematy związane ze środowiskiem wspinaczy, jednak nie stara się rozważać tego, co wymaga długich analiz: skupia się na bohaterze tomu.

Dzieci, które uwielbiają Kicię Kocię Anity Głowińskiej, teraz mogą razem z nią i w ciekawej historyjce uczyć się angielskiego. Mała bohaterka razem ze swoim bratem Nunusiem udaje się na plac zabaw. Fabułka nie odbiega od tego, co zwykle w serii, chociaż książka „Plac zabaw / Playground” (Media Rodzina) jest kartonowa. Bohaterowie korzystają z różnych atrakcji i bawią się z przyjaciółmi. Różnica polega na tym, że część kwestii (wszystkie mówione oraz wybrane z narracji) pojawia się po polsku i po angielsku. Wypada to bardzo naturalnie, a do tego pozwala oswajać najmłodszych z drugim językiem. To pomysł znakomity i zrealizowany jak zawsze u tej autorki – bez zarzutu.

Izabela Mikrut