Jest taka książka, która pokazuje szerokiemu gronu odbiorców, jak funkcjonuje ludzki mózg. “W zakamarkach mózgu” (Rebis) to propozycja dość nietypowa: badacze i uczeni, fachowcy z dziedziny neurologii, zostali poproszeni o wybranie zagadnienia, które mogliby w nieskomplikowany sposób przedstawić masowej publiczności. W ten sposób powstało mnóstwo krótkich, konkretnych i zajmujących esejów, które prezentują rozmaite aspekty działania ludzkiego mózgu – między innymi kwestie relacji społecznych, oddziaływania zmysłów lub uczenia się i rehabilitacji. Każdy tekst przynosi nowe spojrzenie na zjawiska znane odbiorcom z codzienności – i zawiera szereg wyjaśnień (lub pytań, jakie zadają sobie sami badacze). Dzięki tak przygotowanej książce łatwiej będzie zanurzyć się w fascynującym świecie nauki – bez konieczności rozgryzania hermetycznego stylu. Popularyzatorska publikacja dla dociekliwych dorosłych to dobra metoda na zapoznawanie się z możliwościami oraz ograniczeniami ciała – i z obecnym stanem wiedzy.

Marta Kisiel kontynuuje opowieści o Teresce Trawnej oraz jej rodzinie. Tym razem Tereska wraz z córką, matką i teściową wybiera się do spa, żeby odpocząć po wstrząsających przeżyciach. Jednak i tu może trafić na ślad zbrodni: w “Efekcie pandy” (W.A.B.) jednak łatwiej wskazać oprawcę, trudniej – zwłoki. Cztery kobiety potrafią zrobić niemałą aferę, a przy okazji też szerzyć wiedzę na temat praw płci pięknej. Wróg jest naprawdę niesympatyczny, a Tereska – impulsywna. Pojawią się w tomie barwne charaktery, brawurowa momentami akcja i mnóstwo humoru: po raz kolejny Marta Kisiel pokazuje, jak dobrze radzi sobie z dowcipem w narracji. “Efekt pandy” to książka rozrywkowa dla tych odbiorców, którzy niespecjalnie lubią mroczne kryminały. Historia z przymrużeniem oka, bazująca na oryginalnym scenariuszu i ciekawych dialogach to coś w sam raz na relaks. Marta Kisiel potrafi czytelników rozbawić i zaintrygować jednocześnie, a udało jej się stworzyć bohaterkę, która na długo zapada w pamięć.

Tomem “Kobieta świadoma” (Świat Książki) Michał Pozdał wpisuje się w nurt opowieści z gabinetów psychoterapeutów. Autor skupia się na problemach i traumach uniemożliwiających płci pięknej czerpanie radości z seksu. Rejestruje rozmaite przeszkody – psychiczne i fizyczne – na drodze do satysfakcjonującego współżycia, opowiada historie różnych pacjentek tak, by przekonać czytelniczki, że czasem warto szukać fachowej pomocy. Jednocześnie prowadzi narrację tak, by nie zamieniać tomu w poradnik seksuologiczny, a żeby dostarczyć nieco rozrywki odbiorczyniom – wie, jak rozbudzać ciekawość, zyskuje materiał do tworzenia fabuł, a do tego uświadamia czytelniczki w kwestiach związanych z seksem. Wpisuje się w nurt poczytnych popularnonaukowych publikacji, trafi do szerokiego grona czytelniczek nie tylko z racji wyboru tematu, ale również dzięki sposobowi jego realizacji. “Kobieta świadoma” to zestaw problemów, z jakimi muszą się mierzyć panie – ale też opis źródeł ich zachowań oraz ewentualnie sposobów naprawy sytuacji. Zamierza autor dawać czytelniczkom nadzieję, że uda im się przezwyciężyć trudności – pod warunkiem, że same zechcą zmian.

Justyna Bednarek w kolejnym tomiku przygód Dusi i Psinka-Świnka uczy najmłodszych odbiorców, czym jest kłamstwo. Najpierw tata Dusi nie przyznaje się żonie, że nie smakuje mu owsianka. Gdyby tylko przemilczał problem, Dusia nie zorientowałaby się w sytuacji. Jednak tata wychwala znienawidzone danie – i to już dziewczynka traktuje jako alarm. Przecież wie, że nie należy mijać się z prawdą. W przedszkolu Dusi jest nieco inaczej: chłopiec, który opowiada o swoich przygodach na safari, zostaje uznany za mitomana – dopiero mama musi przyjść z pomocą i wyjaśnić, że dziecko naprawdę uczestniczyło w egzotycznych wydarzeniach. Oczywiście, jak zawsze w cyklu, nie brakuje przygody w czerwonym czajniku: maskotki w wyobraźniowym świecie podczas leżakowania dzieci zajmują się tematem wiodącym w tomiku “Wtorek ze słoniem” (Nasza Księgarnia) i przekonują się, że kłamstwa mogą poważnie szkodzić. Słoń, który uwielbia zmyślać, nagle zmienia rozmiar – staje się malutki od swoich kłamstw. Justyna Bednarek chce podsunąć dzieciom i rodzicom pretekst do rozmowy na temat kłamstwa – i pokazać różne jego aspekty.

 

Izabela Mikrut