Jest taka książka, która uzupełnia rynek przesycany obecnie informacjami dla osób wysoko wrażliwych. Bill Eddy zajmuje się osobowościami wysoko konfliktowymi i pokazuje, że są ludzie, którzy czerpią energię z wywoływania awantur oraz wszczynania sporów. To ci, którzy zawsze chcą postawić na swoim, nie przejmują się ani długofalowymi skutkami swoich decyzji, ani destrukcyjnym wpływem na otoczenie. „5 typów osobowości, które mogą zniszczyć ci życie” (Znak) to przegląd charakterów i zachowań oraz mechanizmów przeciwdziałania najgorszym wpływom. Autor kieruje się nie do osób, które opisuje (nie liczy na to, że uda mu się zmienić ich postawy czy przynajmniej dać do myślenia), a do czytelników z otoczenia wysoko konfliktowych. Zdaje sobie sprawę, że niemal w każdej społeczności da się wskazać kilka jednostek, które mocno utrudniają egzystencję innym – i to na nie wyczula. Rozbija tom na konkretne typy charakterologiczne, pokazuje tu między innymi historioników czy narcyzów – tak, żeby łatwiej było dopasować schematy i wzorce zachowań do konkretnych osób. Cała książka została przygotowana tak, żeby podsunąć czytelnikom narzędzia do działania – informacje przekazywane są przy okazji.

Kolejny biegacz dzieli się z odbiorcami swoimi doświadczeniami z tras maratonów. Meb Keflezighi przy ghostwriterowym wsparciu Scotta Douglasa analizuje dwadzieścia sześć biegów długodystansowych, w których wziął udział. Nie zawsze liczy się w nich walka o wygraną, czasem to zmagania ze zdrowiem albo czynnikami zewnętrznymi (do najciekawszych przygód należy pozostawienie opaski na nos w bucie i zamiana butelek z napojami na jednym ze stanowisk). „26 maratonów. Moje życie w biegu” (Studio Emka) to również opowieść o tym, jak przygotowywać się do tego sportu. Autor wprawdzie nie rozpisuje specyfiki treningów, bardziej zajmuje się przygotowaniem „duchowym” (między innymi podaje afirmacje, które mu pomagają), ale uczy też, jak podchodzić do rytmu wyścigu: spory nacisk kładzie na zachowanie odpowiednich czasówek i na wykorzystywanie sytuacji, w której ściga się kogoś albo samemu nadaje tempo. To może być pomocne – skorzystają czytelnicy, którzy sami lubią biegać. Wprawdzie sama

książka wielkich wrażeń lekturowych nie przyniesie, ale jest przydatna od strony praktycznej.

Grzegorz Łyś skupia się na sylwetce Bronisława Malinowskiego, a przynajmniej takie chce sprawiać wrażenie. W książce „Dzikie żądze. Bronisław Malinowski nie tylko w terenie” (W.A.B.) najpierw sporo pisze o specyfice i obyczajowości Krakowa czasów Malinowskiego, następnie przechodzi do przyjaźni bohatera tomu z Witkacym i przełącza się na komentowanie wyczynów Witkacego (skandali towarzyskich – przede wszystkim to go interesuje), by wreszcie móc towarzyszyć etnografowi w podróży i zająć się właściwą postacią, kiedy wszyscy stracą już nadzieję na konkrety z biografii Malinowskiego. Jest to tom obszerny i zgrabnie napisany, tak, że gubienie głównego bohatera nie powinno odbiorcom przesadnie przeszkadzać. Łyś bardzo starannie przeprowadza kwerendy, wyszukuje ciekawostki i stara się omijać schematy z biografii, nie chce zanudzać czytelników przewidywalnym stylem i obowiązkowymi elementami życiorysowych opowieści. Czasami posiłkuje się wyobraźnią, ale po to, żeby uwieść czytelników.

Sophie Corrigan to autorka, która znalazła nowy i odświeżający pomysł na przedstawianie dzieciom faktów o zwierzętach w zabawnym i dość obszernym picture booku edukacyjnym. „Stop plotkom! Cała prawda o zwierzętach” (Nasza Księgarnia) to książka, w której na pierwszy plan wysuwają się pająki, szczury, wilki, gołębie, hieny, lisy, czarne koty, nietoperze (i wiele innych) – wszystko to, co budzi nieuzasadniony lęk nie tylko wśród dzieci. Każdy gatunek omówiony został na dwóch rozkładówkach. Pierwsza to przegląd krzywdzących plotek i bezsensownych wierzeń, które nie pozwalają bliżej przyjrzeć się zwierzęciu. Druga – to rozwianie mitów, podawanie intrygujących faktów i danych, które przyciągają. O ile na pierwszej rozkładówce autorka przypomina, dlaczego w społeczeństwie (albo u konkretnych jednostek) panują fałszywe przekonania na temat zwierzęcia, o tyle na drugiej podkreśla bardzo często urok stworzeń. Tak, że można będzie nawet pokochać pająki. To bardzo udany pomysł, zrealizowany z humorem i w sposób, który przyciągnie nie tylko najmłodszych.

Izabela Mikrut

Bill Eddy: 5 typów osobowości, które mogą zniszczyć ci życie (Znak)

Meb Keflezighi, Scott Douglas: 26 maratonów. Moje życie w biegu (Studio Emka)

Grzegorz Łyś: Dzikie żądze. Bronisław Malinowski nie tylko w terenie (W.A.B.)

Sophie Corrigan: Stop plotkom! Cała prawda o zwierzętach (Nasza Księgarnia)