Jest taka książka, która przyciągnie fanów kryminału i powieści obyczajowych. Marta Matyszczak, która dała się poznać jako autorka znakomitej i dowcipnej serii Kryminał pod psem, teraz decyduje się na nowy cykl, Kryminał z pazurem. Prym wiedzie tu charakterna kotka Burbur, złośliwa i piekielnie inteligentna, a przy tym świadoma swojego uroku. W ludzkiej przestrzeni pojawia się Rozalia Ginter, pani weterynarz, matka dorastających bliźniaczek i żona Pawła (którego to Pawła Burbur bardzo chce jej odbić). Rozalia na co dzień boryka się nie tylko z trudnymi pacjentami (wyimaginowane choroby pewnej papużki dostarczają rozrywki), ale i z własną teściową. Przynajmniej do czasu. W Mikołajkach w trakcie sezonu wakacyjnego nie da się mówić o spokoju, ale trup znaleziony nad jeziorem to dopiero początek kryminału i impuls do przeprowadzenia śledztwa. Dalej będzie coraz bardziej burzliwie. Marta Matyszczak w tomie “Mamy morderstwo w Mikołajkach” (Wydawnictwo Dolnośląskie) prowadzi narrację wielowątkową i bardzo atrakcyjną pod kątem rozrywkowym, kieruje się nie tylko do fanów Kryminałów pod psem (szykuje dla nich szereg niespodzianek), ale i do zupełnie nowego grona odbiorców. Pokazuje inną stylistykę i inną konstrukcję książki, jednak bawi niezmiennie.

Podręcznik dla ludzi, którzy łatwo wpadają w uzależnienia oraz dla ich rodzin (a także dla wszystkich zainteresowanych psychologicznymi aspektami zachowań człowieka) proponuje Bohdan Tadeusz Woronowicz. “Zachowania, które mogą zranić” (Media Rodzina) to książka potężna i wypełniona fachowymi uwagami. Autor skupia się na uporządkowaniu wiadomości i na usystematyzowaniu ich tak, żeby odbiorcy mogli samodzielnie przeprowadzić wstępną diagnozę. Nie zamierza ten autor bawić się w popularyzowanie wiadomości, interesuje go rzeczowa i rzetelna narracja pozbawiona anegdot czy choćby relacji z doświadczeń psychologicznych. To po prostu esencja zachowań towarzyszących uzależnieniom. Nie lektura do czytania dla przyjemności, a dla dokonywania odkryć, które przydadzą się w poszukiwaniu ratunku. Przestrzega autor bliskich osób uzależnionych przed udzielaniem samodzielnej pomocy: tłumaczy, jakie zachowania nie pomogą w powrocie do normalności. Zwraca uwagę nie tylko na kwestie alkoholizmu czy uzależnienia od zakupów, ale też na uzależnienia od mediów i gadżetów elektronicznych. Chce podejść do tematu możliwie całościowo, tak, żeby odpowiedzieć na najczęstsze pytania czytelników. Nie ma tu uproszczeń, są wyliczenia i wyjaśnienia przejrzyste.

Autorka, która tworzy bestsellerowe czytadła dla pań – Santa Montefiore – tym razem kieruje uwagę odbiorczyń na kruchość ludzkiego zdrowia. W “Tu i teraz” (Świat Książki) pokazuje zapadanie na demencję. Marigold, szczęśliwa żona i matka, odkrywa, że od czasu do czasu ma zaniki pamięci. Niepokoi ją to (a jej niepokój udziela się odbiorczyniom) – wkrótce już zyskuje diagnozę: cierpi na demencję i będzie toczyć nierówną walkę z własnym mózgiem aż do przegranej. Z sytuacją Marigold muszą nauczyć się żyć jej bliscy i zwłaszcza mąż daje piękne świadectwo miłości. Autorka nie poprzestaje jednak na relacjonowaniu działań otoczenia (które pragnie pomóc lubianej powszechnie kobiecie). Przedstawia też osobno losy dwóch córek, z których jedna po dramatycznym rozpadzie związku próbuje ułożyć sobie życie na nowo. Świetnie pokazuje Santa Montefiore życie w małej społeczności, stawia na odwzorowywanie emocji i na podkreślanie jakości uczuć. Nie męczy, chociaż przygnębiający temat jest tu głównym składnikiem fabuły. Jednak udaje się autorce pokazać, że warto cieszyć się każdą chwilą i uczyć się radości z drobiazgów.

Rzadko zdarza się, żeby historia o dojrzewaniu dla nastolatek była przedstawiona w formie wierszy, a Sarah Crossan coś takiego właśnie proponuje. “Kasieńka” (Dwie Siostry) to rozbita na wersy i wiersze opowieść o odnajdowaniu siebie. Młoda Polka trafia z mamą za granicę. Mama chce poszukać ojca, córka wolałaby stabilizację i normalność, a nie walkę z obcymi ludźmi. Stopniowo jednak mama przekonuje się do nowego znajomego, który zapewnia wsparcie i pocieszenie w najtrudniejszych chwilach, córka dowiaduje się, że ojciec ma nową rodzinę. Ale Kasieńka nie przestaje przecież być nastolatką i jako taka przeżywa swoje pierwsze zauroczenie chłopakiem ze szkoły, uczy się stawiać czoła klasowym dręczycielkom i przekonuje się, że jednak jest silniejsza, niż jej się wydawało. Znajduje też własną pasję, która zapewni jej miejsce w gronie rówieśników. A wszystko to opisane zostało w formie nietypowej jak na historię dla nastolatków.

 

Izabela Mikrut