12 stycznia odbędzie się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kwesty i licytacje to nie wszystko – w naszym województwie odbędzie się z tej okazji wiele interesujących imprez.

Bielsko-Biała – Rynek/Rudeboy Club

Na rynku w Bielsku-Białej wystąpią: White Deer, Psyklon, Koszau, N.O.T (no ordinary thing), Walimy w kocioł – warsztaty perkusyjne dla dorosłych, Hollywoodzka Szkoła Śpiewu Kasi Zaręby, Hertz Klekot, Pociąg Rock’n’Roll. Koncert poprowadzą Piotr Skucha, Michał J. Sandecki i Karol Maleszka. Będzie też m.in. wojskowa grochówka, pokaz ratownictwa i fireshow. Z kolei na scenie Rudeboy Club zaprezentują się Batalion d’Amour, Grimmer, Misiasty, Resiliant, Manchiz i TBA.

Blachownia – hala sportowa

W Blachowni oprócz licytacji będą pokazy strażackie OSP Blachownia, morsowanie, a także ognisko z poczęstunkiem. Główna część wydarzenia odbędzie się w hali sportowej.

Bytom – Muszla Koncertowa
W Muszli Koncertowej w parku Kachla odbędą się koncerty: Fresco, Dox, Kwiato, Fainted, Hern, Prosecutor i Róże Europy.

Chorzów – ZST nr 1
Dla dzieci przygotowany będzie specjalny kącik z zabawami, wspólnym tworzeniem żaglówki i malowaniem twarzy. Ponadto odbędzie się maraton zumby, który poprowadzą m.in. Regla Maria Peñalver Hernández i Sebastian Kubik.

Ciasna – hala sportowa

W hali sportowej w Ciasnej pojawią się uczestnicy programu “The Voice od Poland” – Jędrzej Skiba oraz Sonia Hornatkiewicz. Ponadto swoje występy będą mieć orkiestra dęta z Ciasnej, mażoretki Copacabana, zespół Pagretto, Poland Brass i kółko wokalne.

Cieszyn – Otwarty Klub Browaru Zamkowego

W Otwartym Klubie Browaru Zamkowego odbędzie się koncert, w którym zagrają: Heart&Rest, Fresh Cabbage, LazyLeg/Pytki Doś, Misiasty. Wstęp: cegiełka do puszki WOŚP.

Czechowice-Dziedzice – Pasaż Stara Kablownia/Chacharnia

W Pasażu Stara Kablownia odbędzie się pokaz perkusyjny grupy Walimy w Kocioł oraz wystąpi zespół Exodus Band. W Chacharni wystąpią RedSnow, Krzywa Alternatywa, 8 lat w Tybecie i Proletaryat.

Dąbrowa Górnicza – Pogoria III/Pałac Kultury Zagłębia

Nad Pogorią III odbędzie się morsowanie stowarzyszenia Pogoria Morsuje, a także będzie można skorzystać ze strzelnicy i zajęć z pierwszej pomocy. Będzie też Strefa Grzania, a o oprawę muzyczną zadba DJ. W Pałacu Kultury Zagłębia odbędą się koncerty  zespołu Wcale Nie Nadęta Orkiestra Dęta oraz Dawida Jędrusika.

Gierałtowice – ZSP
W Gierałtowicach odbędzie się loteria, w której będzie można wygrać m.in. lot motolotnią z Prezentem Życia, weekend surwiwalowy z Buschcraft, vouchery do Kolejkowa i House of Air, nurkowanie w kamieniołomie z CN Maska

Gliwice – Rynek/IX Bieg Orkiestrowy

Na gliwickim rynku wystąpią Sorry Boys oraz VOX. Będą też pokazy taneczne i sprawnościowe oraz tresura psów. W ramach IX Biegu Orkiestrowego odbędą się bieg, marszobieg z dziećmi  w każdym wieku i nordic walking. Do pokonania będzie dystans minimum 600 metrów lub maksymalnie 60 minut wokół Areny Gliwice. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal. Ponadto razem z WOŚP gra Wrak Race, o czym można posłuchać TUTAJ.

Godów – Muszla

W gminie Godów odbędą się bieg z secem WOŚP, zlot Fiata 126p, pokaz OSP, zajęcia fitness na trampolinach oraz koncerty: Duo Band, Mole, Medalyon, Not For You, Evil Walks. Na finale pojawią się też Tomek Oślizło, Angelika Tlołka i Paweł Pieczka.

Jastrzębie-Zdrój – Legendarny Kosmiczny Mecz

Jedno z najciekawszych wydarzeń tego weekendu będzie Kosmiczny Mecz, w którym wezmą udział czołowi kabareciarze, sportowcy oraz wielu znanych z telewizji osobistości. Oprócz siatkarsko-koszykarskiego pojedynku będą też licytacje i atrakcje dla dzieci.

Katowice – Rynek Plac nad Rawą

W Katowicach odbędzie się pokaz łyżwiarstwa z Edge Skate, a na scenie zaprezentują się Imperative, Insekt, Transgresja, Ras Luta, Szkolny Patrol, Jamal i Jelonek.

Lelów – hala sportowa/sala widowiskowa GOK/Gminny Ośrodek Kultury

W hali sportowej odbędą się rozgrywki absolwentów gimnazjum w piłce ręcznej, mecz piłki nożnej halowej Samorządowcy vs Strażacy oraz marsz nordic walking. W Sali widowiskowej odbędzie się koncert, w którym wystąpią: Dziecięca i Młodzieżowa Orkiestra Dęta z GOK, Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej, Zespół wokalno-instrumentalnego z GOK Lelów  oraz Latające Talerze. To tylko część z wielu przygotowanych atrakcji.

Lubliniec – MDK

W Lublińcu wystąpią wokaliści Studia Piosenki oraz sekcji tanecznych MDK, sekcje teatralne, sekcja break dance, Żadnych Braw Band i zespół Rezerwa.

Olsztyn – Rynek

W gminie Olsztyn ekipy balonowe podejmą próbę przebicia balonu zatkniętego na Wieży Sołtysiej, a na rynku wystąpią Zespół Folklorystyczny Turowianie, Zumba Kids Ewelina Cieślak, Kakaowe Chlebicki, Mirek Elimer- śpiewający sobowtór Freddiego Mercury’ego

Poraj – Kino “Bajka”

Finał rozpocznie się od morsowania na Marinie Jastrząb. W godzinach popołudniowych i wieczornych w kinie “Bajka” wystąpią: Nastolatki, finaliści “Nasz Talent”, Nietykalni, Cooltura, Jurajski Oddział Bluesowy oraz Święty i Huncwoty.

Pszczyna – Pszczyńskie Centrum Kultury

Pszczyński Finał rozpocznie się od musicalu zimowego White Xmas 2.0 w wykonaniu grupy mu-sic(!)-al ze Stowarzyszenia “take tam…” im. Artystów Międzywojnia. W Pszczyńskim Centrum Kultury odbędą się koncerty: Stach Bukowski, Hard Rockets, TainT oraz Rocker Soul, Między występami odbędą się pokazy grup tanecznych PCKul Tańczy oraz zajęcia i warsztaty dla dzieci.

Pszów – Miejski Ośrodek Kultury

W Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert, w którym wezmą udział: Duo Fenix – Dwa Fyniki, Karpowicz Family, Wesoła Biesiada, DPSA, Formacja Taneczna Tornado, ponadto pokaz będzie mieć Inferis Teatr Ognia. Organizatorzy zapowiadają także… grill w środku zimy. Z kolei w piątek odbędzie się koncert chorzowskiego rapera Łukasza “Opała” Opiłki, a przed jego występem na scenie zaprezentują się artyści z Pszowa i okolic.

Racibórz – Rynek

Widowiskowy pokaz sprzętu strażackiego, ratownictwa technicznego i medycznego przygotują strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych. Będzie też wojskowa grochówka, pokazy średniowiecznych i walk wojów Drengowie znad Górnej Odry. Na scenie wystąpią JuicyPop, Alge’aters i echø. Ponadto odbędzie się wspólny trening z Be Fit Fitness Room i zumba.

Ruda Śląska – ODK RSM Pulsar

W Rudzie Śląskiej odbędzie się “zumba na drugie śniadanie”, a na scenie zaprezentują się  tancerze i wokaliści z ODK RSM “Pulsar”, Directors, CoverNostra, Odskocznie, The Party Is Over.

Siemianowice Śląskie – Willa Fitznera/SCK Bytków

W Willi Fitznera odbędzie się koncert młodzieży z Siemianowickiego Ogniska Muzycznego oraz Szkoły Artystycznej „Muzykalne Siemianowice”, a w Siemianowickim Centrum Kultury Bytków zaprezentują się sekcje artystyczne, szlifujące swój talent w SCK. Nie zabraknie wspaniałych pokazów tanecznych i wokalnych.

Sosnowiec – Hala widowiskowa/Górka Środulska

W hali widowiskowej do dyspozycji będą strefy: zdrowia, artystyczna i sportowa. Na Górce Środulskiej odbędą się koncerty: TabulaRasa, Skankan, Zespół Dżem i Patrycji Markowskiej.

Strumień/Pruchna – Gminne Centrum Integracji Wsi w Pruchnej

W programie między innymi: występy prucheńskich przedszkolaków, nauka udzielania pierwszej pomocy przez strażaków z OSP Pruchna, występy młodzieży ze szkół w Drogomyślu i Pruchnej, bufet z ciastami, kiermasz używanych książek, licytacja orkiestrowych gadżetów.

Świętochłowice – Szkoła Podstawowa nr 1

W Świętochłowicach program jest mocno sportowy – maraton fitness, joga, zumba, pokazy walk, maraton pływacki i aquafitness to tylko część atrakcji. Będzie też można zagrać w szachy z mistrzem oraz wysłuchać występu zespołu Emocja.

Tychy – Plac Baczyńskiego/Pasaż Andromeda/Underground Pub
Na Placu Baczyńskiego odbędzie się m.in. Tyski Ruch Klasyków, pokaz sprzętu ratowniczego i pokaz psów B&M Dog. Sporo będzie się działo także w Pasażu Andromeda. W programie znajdują się m.in. Chąsa Grupa Odtwórstwa Historycznego & Najemna Drużyna Zagród Śląskich, Zręczna Pracownia – warsztaty rękodzielnicze, Pani Zagadka i Wesołe Animacje. W koncercie w pubie Underground wezmą udział: 032, Cukier, Moleskin, Warhlack, Holyguns, GalHan. Odbędzie się też licytacja m.in. biletu wstępu na wszystkie tegoroczne imprezy organizowane przez Underground Pub.

Wodzisław Śląski – Rodzinny Park Rozrywki Trzy Wzgórza

W Wodzisławiu Śląskim odbędzie się Bieg “Policz się z cukrzycą”, którego 4-kilometrowa trasa będzie przebiegać ścieżkami Trzech Wzgórz.

Zabrze – CH Platan

Przy centrum handlowym Platan będzie można nie tylko posłuchać muzyki, ale i dobrze zjeść – w Koncertowym Food Trucku. Wystąpią m.in. Tabu, Abradab, Transgresja, Zabrzański Chór Młodzieżowy “Resonans con tutti” im. N.G. Kroczka. Ponadto, odbędzie się IV Zabrzański Bieg Orkiestrowy – “Bieg dla WOŚP” na dystansie 3 i 6 km oraz nordic walking.

Zawiercie – Ośrodek Sportu i Rekreacji/Plac św. Jana Pawła II

W Zawierciu bezpłatnie udostępnione będą kryta pływalnia i lodowisko. Odbędzie się turniej tenisa stołowego i mecz pokazowy młodzieżowych drużyn piłkarskich.  Na Placu św. Jana Pawła II odbędzie się pokaz tańca, przedstawienie dla dzieci, pokaz iluzjonistyczny i koncerty.

Żarki – Dom Kultury

W Domu Kultury w Żarkach na scenie zaprezentują się dzieci z okolicznych szkół podstawowych. Patryk Męcik przeprowadzi pokaz fresstyle footballu, będą też pokazy taneczne Ogniska Baletowego w Żarkach.

Żory – Dom Kultury/rynek/Ozi Pub

W Domu Kultury w Żorach będzie można zobaczyć pokazy taneczne wielu grup, m.in. Studia Tańca Step Art, Fabryki Formy, ZPiT Sari, grupy Taaka Kropa i Reaktywacji. Będą też koncerty: North Cape, Voce Segreto, NaRazie, Slinkwood, Jan Niezbendny. Na rynku zaprezentuje się Drużyna Wojów Hirda Południa (rekonstrukcja epoki Wikingów). W żorskim Ozi Pubie zagrają M2R1 i The Farsk. Wejście – cegiełka do puszki WOŚP.