Okres Świąt Bożego Narodzenia w sposób szczególny pozwala na spotkania z najbliższymi, kochanymi ludźmi. Cieszymy się na wspólne rozmowy, dyskusje i przemyślenia.

Mamy tylko jedne usta i dwoje uszu, i to ewolucyjne wyposażenie winno być dobrą wskazówką do naszych zachowań, również, a może właśnie, podczas prowadzanych rozmów. Czy tak jest? Sami, kochani oceniacie, tym bardziej, że okres świąt umożliwi nam wszystkim spotkania, wizyty i rozmowy. Pozwoli na konwersacje na przeróżne tematy, nawet takie, które budzą poważne emocje i niechciane uczucia. A te wywołane znienacka, często nieuświadamiane są implikacją do czynów budzących konflikty i awantury.

A przecież, nie o takich spotkaniach, z najbliższymi marzymy.

Aby dyskusja mogła przebiegać bez poważniejszych zakłóceń, potrzebne jest spełnienie pewnych warunków. Nie czas, abym Państwu prezentowała wszystkie zasady dobrej komunikacji, mogę jedynie podpowiedzieć parę istotnych zasad, z nadzieją, że pomogą, oczywiście po ich rzetelnym zastosowaniu.

Aby dialog sprawił nam przyjemność, powinien być poprzedzony słuchaniem i chęcią zrozumienia tego, co pragnie nam przekazać rozmówca. Każdy marzy o tym, aby być dobrym słuchaczem, zatem proszę sprawdzić, czy podczas rozmowy nie przerywasz, nie zgadujesz tego, co ktoś chce powiedzieć, nie kończysz zdania za innych. Pamiętaj, nie jesteśmy jasnowidzami i zazwyczaj nie potrafimy odczytywać myśli innych osób.

Czasem jest trudno słuchać wypowiedzi do końca, może wtedy warto zadać pytania, które pozwolą nam na lepsze zrozumienie a drugiej osobie na doprecyzowanie swoich myśli. Czasem warto powtórzyć zdanie mówiącego, po to, aby sprawdzić, czy dobrze wyczuwamy Jego intencje.

Proces słyszenia, a nie słuchania, to wymagające wyzwanie. Opanowanie tej umiejętności wymaga wielu ćwiczeń i doświadczeń, a co najważniejsze naszej determinacji i chęci do zmiany. Ta prosta, acz bardzo potrzebna umiejętność może nam pozwali na lepsze relacje z tymi na których nam bardzo zależy. Może także wpływać na poprawniejsze zrozumienie Innych, a przecież tego właśnie potrzebujemy. I to nie tylko na Święta.

Urszula Koszutska , psycholog ,psychoterapeuta.