Każdy widzący Ziemię z kosmosu zaznacza w swych wypowiedziach jedną, ważną i niepodważalną opinię. Podkreśla piękno naszej planety i co najważniejsze, jej unikalność. Mówi także o innej perspektywie, która pojawia się w naszej świadomości, podczas obserwacji miejsca naszego bytu z kosmosu.

Widok Ziemi widzianej z daleka daje do myślenia. Sugeruje przesłanie, że jesteśmy My Ziemianie wspólnotą na dobre i złe. Mimo przeróżnych klęsk, wzlotów i upadków, będziemy, na razie, tu mieszkać i „czynić sobie naszą planetę poddaną”, zgodnie z naszymi oczekiwaniami i potrzebami.

Miejsce, w którym spędzamy życie, powinno być źródłem naszej troski i szczególnych starań. Takim miejscem dla człowieka, jak na razie jest nasza planeta. Czy dbamy o nią odpowiednio, czy zdajemy sobie sprawę z tego co dzieje się wokół nas. Czy uświadamiamy sobie, że Ziemia niszczeje i płonie? Płoną lasy w Australii, płoną ludzie w negatywnych emocjach zabijania, trwonienia, grabienia i egoizmu. Jak rozpoczynamy 2020 rok? Jaki będzie w całości? Jak będziemy konstruować naszą ziemską przyszłość? Oto są pytania.

Mam nadzieję, że w ostateczności będziemy potrafili odpowiedzieć pozytywnie. Jednak, mamy przed sobą wiele wyzwań do zrealizowania i wiele pytań na które poszukujemy odpowiedzi. Do ważnych, moim zdaniem, należą te, które dotyczą naszej egzystencji. Jak poprawić niszczejący klimat? Co zrobić, by każda kobieta, mężczyzna i dziecko mogli prowadzić bezpieczne i zdrowe życie? Jak zapewnić czystą wodę i ograniczyć wojny i konflikty międzyludzkie? Oczywiście, to nie wszystkie pytania, każdy z nas mógłby zaprezentować ich zdecydowanie więcej. Jednak już te pokazują, że potrzebne nam wspólne myślenie i działanie dla naszego wspólnego dobra . Musimy zjednoczyć ludzkie siły po to, aby dobrze korzystać z tego co posiadamy. Musimy zacząć skutecznie i efektywnie podejmować decyzje służące dobru człowieka, musimy wybierać takich reprezentantów, którzy myślą o Tobie, współpracy i współdziałaniu. Ludzi, którzy są empatyczni, konsolidacyjni i stanowczy. Takich, którzy jednoczą i potrafią konstruować pozytywną przyszłość.

Jako ludzie jesteśmy do tego zdolni.

psycholog, psychoterapeuta , dyrektor PPP w Zabrzu