Profilaktyka, głupcze to parafraza hasła wypowiedzianego przez Bila Clinona w 1992 w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Słowa kandydata na stanowisko prezydenta „ekonomia, głupcze”, pozwoliły mu na wygranie i objęcie prezydentury w USA. Wskazują także na znaczenie ekonomii w życiu społecznym.

Jednak czasy się zmieniają i oczekiwania społeczne podlegają weryfikacji. Nie znaczy to, że waga ekonomicznego myślenia zmniejszyła się bądź uległa deprecjacji. Jakość naszego życia zawsze będzie zależna od możliwości ekonomicznych jednostek, grup społecznych i narodów. A co najważniejsze od sposobu podejścia do wartości i zasobów zależnych od możliwości finansowych. Mimo wszystko, związek między dochodami a dobrostanem psychicznym nie jest taki znaczący jak nam się wydaje i to nie status społeczno–ekonomiczny decyduje o zadowoleniu z życia, chociaż może być czynnikiem sprzyjającym osiąganie zadowolenia z życia.

Zatem co ma znaczenie, abyśmy czuli się szczęśliwi i spełnieni? Jednym z takich warunków jest zdrowie a fundamentem zdrowia jest dbanie o siebie samego, budowanie pozytywnych relacji, rozumienie siebie i swoich emocji, umiejętność relaksowania się, konstruowania sensu życia a także prawidłowego odżywania.

Na szczęście świat się zmienia i w XXI wieku dobrze rozumiemy zasady, które mogą nam pomóc w zwiększeniu poczucia szczęścia i odczuwania dobrostanu. Temu właśnie służy profilaktyka, czyli tworzenie takich warunków naszego życia, które zapobiegały by powstawaniu przyczyn złego samopoczucia. O konieczności zdrowego odżywienia wiemy wszyscy. Wiemy, że jesteśmy tym co jemy, wiemy że cukier i sól źle wpływają na nasz organizm, a mimo to szkodzimy sobie złym jedzeniem. Temu zagadnieniu była poświęcona konferencja z zakresu profilaktyki otyłości zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną w Zabrzu. Wszyscy prelegenci podkreślali mocno, że zdrowie w dużym stopniu zależy od sposobu zapewnienia organizmowi odpowiedniej dawki potrzebnych witamin i minerałów zawartych w pożywieniu. Przestrzegali przed cukrem i solą, zachęcali do dużej ilości ruchu i picia wody. Odradzali tłuszcze typy trans, za to polecali jedzenie różnorodne, w tym 3-4 porcje mleka lub produktów mlecznych, takich jak jogurty, kefiry, maślanka ,sery. Jedzenie 2 porcji produktów z grupy mięso, ryby, jaja. A co najważniejsze zapraszali do dużej ilości aktywności fizycznej, zaznaczając, że ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę. Zaznaczając, że powyższe zalecania winny być realizowane codziennie.

Pamiętajmy, od tego jak będą wyglądały nasze posiłki, w jaki sposób będziemy dbać o nasze zdrowie, będzie zależało nasze samopoczucie i zdrowie. Te najprostsze środki zapobiegające chorobom są dostępne nam wszystkim. Dlatego hasło „profilaktyka, głupcze” winno towarzyszyć nam codziennie, do czego serdecznie Państwa zachęcam.

Stosując zalecenia rzetelnie, systematycznie i konsekwentnie, będziemy mieli szansę na zdrowie i lepszą jakość życia.

psycholog, psychoterapeuta , dyrektor PPP w Zabrzu