Do normalności jeszcze daleko, ale powoli mamy coraz więcej możliwości spędzania wolnego czasu. Gdzie można spędzić pierwsze dni maja?

Hotele otwarte zostaną po majówce, dlatego najbliższe dni można spędzić w województwie – na przykład w Jurze Krakowsko-częstochowskiej lub w Beskidach.

Jura Krakowsko-częstochowska

Zniesiono zakaz wstępu na zamek królewski w Olsztynie koło Częstochowy. Bilety wstępu na jeden z najefektowniejszych obiektów obronnych w okolicy są w cenie 7 zł (normalny) i 4 (ulgowy) zł. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo. Udostępniona jest także ścieżka przyrodnicza w rezerwacie Góry Zborów (wstęp 2 zł). Wciąż nieczynna jest podziemna trasa turystyczna w Jaskini Głębokiej. Pospacerować można także w rezerwacie Smoleń oraz na błoniach zamkowych Pilcza, Mirów i Bobolice.

Beskidy

Beskidy to świetne miejsce na piesze wędrówki, ale w majówkę można robić coś więcej niż tylko spacerować. W Istebnej otworzone zostanie Centrum Pasterskie oraz sklep góralski. Od 1 maja czynna będzie kolejka linowa na Czantorię (o czym więcej pisaliśmy TUTAJ) i kolej gondolowa na Szyndzielnię (bilet w obie strony 28 normalny i 20 zł ulgowy). Rejony Bielsko-Białej to także świetne miejsce na górskie wyprawy rowerowe. Od maja uruchomiona będzie wypożyczalnia rowerów Enduro Trails.

Trasy rowerowe (9 km) dostępne będą także w ośrodku Skolnity w Wiśle, gdzie czynna będzie także kolejka (bilet 24 zł normalny i 18 zł ulgowy w dwie strony, trasa rowerowa 20 zł normalny, 16 zł ulgowy 1 wjazd). Otwarte będą także kolejki linowe Soszów (25 zł normalny, 20 zł ulgowy), Stożek (20 zł normalny, 15 zł ulgowy) i skocznię narciarską. W centrum Wisły pojawi się wyjątkowy pojazd – pełen muzyków, którzy będą umilać czas spacerowiczom.

W Szczyrku z kolei ruszą gondola A1 i kanapa na Zbójnicą Kopę B5 (bilet 4 odcinki, 58 zł normalny, 47 zł junior/senior i 41 zł dziecko). Dostępne będą trasy rowerowe: Hip Hopa Flow, Otik (bilet 1 wjazd 29 zł normalny, 24 zł junior/senior i 21 zł dziecko). Na górnych ścieżkach zalega jeszcze śnieg. Otwarte będzie również wypożyczalnia rowerów.

Oczywiście cały czas trzeba pamiętać o zachowaniu środków ostrożności – w dalszym ciągu jesteśmy zobowiązani do zakrywania ust i nosa oraz zachowania bezpiecznej odległości. Pamiętajmy o tym, szczególnie stojąc w kolejkach.