Raz dwa trzy, próba felietonu. Teatralną ucztę czas zacząć. Lipiec zapowiada się gorąco, zresztą nie może być inaczej, jeśli na scenach w Magazynie Ciekłego powietrza chorzowskiej Sztygarki oraz w Chorzowskim Centrum Kultury pojawią się znakomite zespoły i najlepsi aktorzy. Muzyczna inauguracja, o czym wciąż przypominać warto, to Raz Dwa Trzy z koncertem „Ważne piosenki” (12 lipca o 19:00, Sztygarka). Kto ceni sobie piosenki z tekstem, głębokie przesłania, ale też humor i dystans do spraw egzystencjalnych, tego na inauguracji trzynastego sezonu ChTO po prostu zabraknąć nie może. Adam Nowak w wywiadzie dla „Sztajgerowego Cajtunga”, cotygodnika Chorzowskiego Teatru Ogrodowego, wyznaje w kontekście modyfikowania starych przebojów: „To, co my robimy, bywa ryzykowne. Ponieważ się zmieniamy, zmieniają się z nami napisane kiedyś piosenki. Odbiorcy radzą sobie z tym od samego początku. Nie słyszałem zgłaszanych pretensji, więc nasz proceder zmian trwa i będzie trwał”. Pewne jest jedno: z Raz Dwa Trzy nie sposób się nudzić. Słuchanie ich piosenek to stałe odkrywanie nowych treści i testowanie aranżacji. Nawet doskonale znane i nucone przez całe pokolenia odbiorców utwory mogą wybrzmieć na nowo dzięki nieustannej pracy zespołu. „Ważne piosenki” to właśnie koncert-niespodzianka, coś dla tych, którzy znają twórczość Raz Dwa Trzy doskonale, ale też dla tych, którzy mogą dopiero wkraczać w świat piosenek literackich. Pełny wywiad z liderem zespołu przeczytacie już w najbliższy piątek w „Sztajgerowym Cajtungu”.

Tydzień później, 19 lipca (piątek, jak zwykle) o 19:00 w Sztygarce coś dla fanów mocnej satyry. Montownia w swoim najlepszym składzie zabiera się za opracowanie szkolnej lektury, dzieła, które wydawało się nie do przeniesienia na scenę teatralną. A ponieważ pomysły Sienkiewicza realizują w swojej szalonej wersji mistrzowie od parateatralnych cytatów, w starożytnym Rzymie nie zabraknie… elementów dzisiejszej techniki teatralnej (ważną rolę odegra między innymi case, rodzaj skrzyni do transportowania rekwizytów i sprzętu). Wiecie, że w pierwszej wersji scenariusz do „Quo vadis” liczył sobie… 72 strony? Montownia, jaką znacie i uwielbiacie przybywa z kolejnym hitem. A to nie koniec atrakcji. Po spektaklu, o 22:00, zapraszam Was na coś nowego, zapowiedź planowanego większego cyklu „dla dorosłych”, czyli „ChTO po ciemku”. Na pierwszy ogień – połączenie stand-upu, kabaretu i teatru lalkowego, Rafał Rutkowski w otoczeniu lalek animowanych przez niezwykłych artystów z Papahemy (pamiętacie „Calineczkę dla dorosłych” wespół z Montownią i „Skłodowską. Radium Girl”? No właśnie!) wyjaśni, kim są słoiki. Po 22:00 można pozwolić sobie na więcej, zatem, chociaż na scenie pojawią się lalki, będzie to opowieść dla widzów powyżej szesnastego roku życia…

26 lipca (również piątek) o 19:00 na scenie Chorzowskiego Centrum Kultury wystąpi sam Wojciech Pszoniak – jeśli zastanawialiście się, kto w tym roku pojawi się w cyklu Monodram mistrzowski, znacie już odpowiedź. „Belfer” to tekst stworzony przez urodzonego w Belgii autora, uniwersalny i ponadczasowy – a jednak każdy znajdzie w nim szereg aluzji do własnych doświadczeń albo do sytuacji społecznej. Tutaj urywam, żeby zaostrzyć apetyty na to wydarzenie.

Widać dokładnie, że teatralnie w lipcu w Chorzowie będzie się działo sporo – a ponieważ zainteresowanie wszystkimi wydarzeniami jest olbrzymie, co tylko potwierdza, że warto robić festiwal dla Was, ludzi żyjących teatrem, ale i dla tych, którzy być może właśnie teraz do tego rodzaju sztuki się przekonają dzięki ChTO – przypominam, że przedsprzedaż i rezerwacje biletów odbywa się w miejscach wydarzeń (albo w Sztygarce, albo w Chorzowskim Centrum Kultury) oraz w sieci ticketportal.pl – a najłatwiej wejść na stronę www.chto.pl – i tam znajdzie się wszystkie potrzebne informacje.

 

Do zobaczenia w ChTO!

Naczelny Ogrodnik

Sergiusz Brożek

  1. końcówka biletów na Raz Dwa Trzy już tylko w Sztygarce!

*foto: Piotr Szauer (Radio UWM FM)