20 stopni jesienią i to w weekend? Taką okazję trzeba wykorzystać – na przykład na spacer z najbliższymi. Oto nasze propozycje na prawdopodobnie ostatni tak ciepły weekend w tym roku.

Zabytkowy park w Świerklańcu

Do 1945 roku perłą Świerklańca był XIX-wieczny “Mały Wersal”, rezydencja zbudowana na zlecenie Guido Henckel von Donnersmarcka. Niestety, pałac został spalony przez Armię Czerwoną w 1945 roku, a jego ruiny wysadzono kilkanaście lat później. Do dzisiaj zachowały się podziemia, dziedziniec, fontanna, rzeźby Emanuela Fremieta oraz neobarokowy Pałac Kawalera. Park ma około 180 hektarów i w trakcie spaceru zobaczyć można nie tylko pozostałości po pałacu, ale też stuletnie dęby, kasztanowce, a nad dużym stawem niewielki symetryczny ogród. Park warto odwiedzić 12 października – o 11:30 rozpocznie się XXII Staropolski Hubertus – święto jeźdźców i myśliwych. W bogatym programie imprezy są m.in. gonitwa za lisem, pokaz musztry kawaleryjskiej i wystawa ptaków drapieżnych. Szczegóły TUTAJ.

Zdjęcie: swierklaniec.pl

Zabytkowy Park Pszczyński

Na powierzchni 156 hektarów znajdują się Park Zamkowy, Park Dworcowy i Dzika Promenada. W tym pierwszym spaceruje się wśród rozlewisk rzeki i obiektów małej architektury – są tu mosty łukowe, pawilon herbaciany na wyspie, chińska brama i dwór Ludwikówka. Efektownie prezentuje się zamek, w którym dzisiaj znajduje się muzeum. Obiekt powstał w XI wieku, a następnie był wielokrotnie przebudowywany – po raz ostatni w drugiej połowie XIX wieku. W Parku Dworcowym znajduje się Zagroda Wsi Pszczyńskiej, a w części Dzikiej Promenady – zagroda żubrów. Spacer można zakończyć na malowniczej starówce, która znajduje się niedaleko Muzeum Zamkowego.

Zdjęcie: Fantasmagoria/Pixabay

Rezerwat przyrody Łężczok

Położony w dolinie Odry, niedaleko Raciborza, rezerwat zajmuje aż 408 hektarów, z czego 218 zajmują stawy z unikalną w skali kraju roślinnością wodną i nawodną. W rezerwacie żyje wiele zwierząt, m.in. sarny, lisy, zające oraz ponad 200 gatunków ptaków, m.in. bocian czarny, perkoz, kormoran i  orlik krzykliwy. W rezerwacie znajduje się zabytkowy dworek myśliwski, zbudowany w XVIII wieku. Na terenie Łężczoka jest pięć zespołów leśnych – grad subkontynentalny, łęg jesionowo-wiązowy, olszowy łęg przypotokowy, ols porzeczkowy i kwaśna dąbrowa.

Zdjęcie: www.rudy-raciborskie.katowice.lasy.gov.pl

Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach

Pałac z XIX wieku jest budowlą trójskrzydłową i prezentuje styl neomanieryzmu niderlandzkiego. Cechami charakterystycznymi są czerwona cegła oraz liczne wieże i wieżyczki. Równie efektownie prezentuje się park, który w okresie jesienno-zimowym park jest otwarty od 8:00 do 16:00. Na powierzchni 3,5 ha znajduje się dziesiątki gatunków drzew i krzewów, w tym m.in. dąb szypułkowy o obwodzie prawie pięciu metrów, trójigielna sosna żółta czy też wierzba płacząca, znajdująca się nad stawem. Spacerując malowniczymi alejkami można obejrzeć fontannę z posągiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz podium z popiersiem protoplasty rodu Angelusa Ballestrero. Gdyby komuś było mało spacerów, może przejść się na pobliski zalew, który znajduje się zaledwie kilkaset metrów od pałacu. Wstęp do parku jest biletowany – 3 zł normalny, 1,5 zł ulgowy.

Zdjęcie: Krzysztof Pluta/Pixabay

 

Adrian Waloszczyk

Zdjęcie główne: Erik Witsoe/Unsplash