Czas #ZostańWDomu to dobry okres, by nadrobić zaległości filmowe. W województwie śląskim nakręcono mnóstwo filmów i seriali, w tym kilka wysoko ocenianych produkcji. Śląsk i Zagłębie odwiedziły ekipy m.in. Netfliksa i HBO. Nasze miasta uznano też za świetne miejsce… obrazujące katastrofę.

Bogowie

Miasta: Zabrze, Bytom

Ocena na Filmwebie: 8,0

Reżyseria: Łukasz Palkowski

Obsada:  Tomasz Kot, Piotr Głowacki, Szymon Piotr Warszawski, Magdalena Czerwińska, Rafał Zawierucha

Opis: Opowieść o buntowniku, który rzucił wyzwanie naturze, władzy i własnym ograniczeniom. To film o pierwszym udanym polskim przeszczepie serca dokonanym przez prof. Religę w Zabrzu. Dramat nieudanych operacji, walka o każde uderzenie serca, wielkie ambicje i bolesne porażki, samotność geniusza, który stanął sam przeciwko swoim mentorom i rozpoczął rewolucję w polskiej medycynie. Jaką cenę musiał zapłacić za sukces?

Stulecie winnych (serial)

Miasta: Katowice, Gliwice, Chorzów, Zabrze, Bytom

Ocena na Filmwebie: 8,0

Dostępny na: TVP

Obsada: Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Katarzyna Kwiatkowska, Weronika Humaj, Karolina Bacia

Opis: Serial realizowany na motywach bestsellerowej, trzytomowej sagi Ałbeny Grabowskiej o tym samym tytule. Jest to pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieść o wielopokoleniowej rodzinie Winnych z podwarszawskiego Brwinowa wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku. W serialu pojawiają się zarówno postaci fikcyjne, jak i prawdziwe, znane z naszej historii, kultury i sztuki. Wątkiem przewodnim są losy bliźniaczek, Ani i Mani Winnych, które rodzą się na początku I Wojny Światowej.  Saga rodu Winnych jest też wnikliwym portret polskiego społeczeństwa, zmieniającego się wraz z rozwojem naszej państwowości.

Paciorki jednego różańca

Miasto: Katowice

Ocena na Filmwebie: 7,9

Reżyseria: Kazimierz Kutz

Obsada: Marta Straszna, Augustyn Halotta, Jan Bógdoł, Stanisław Zaczyk, Franciszek Pieczka

Opis: Śląska rodzina Habryków mieszka w jednorodzinnym domku z króliczymi klatkami na podwórku. Życie od lat toczy się tym samym rytmem, spokojnie, bez wstrząsów. Nowy projekt przewiduje wyburzenie całego osiedla pod budowę nowych, wielopiętrowych bloków. Większość mieszkańców z radością wyprowadza się z niewygodnych chałup, ale Habryka pragnie pozostać “na swoim”. Decyzja starego powoduje pewien rozłam w rodzinie – wspierają go jedynie żona i syn Antek. Czas przymusowej rozbiórki poprzedza szykanowanie wszystkich członków rodziny. Habryka ostrzega ekipę rozbiórkową, że dom jest zaminowany. Kierownictwo kopalni przyznaje Habryce za jego zasługi wygodna willę w Katowicach, dokąd przenosi się wraz z żoną. Śmierć Habryki kończy niemożliwą dla starych ludzi aklimatyzację w nowych warunkach.

Pakt (serial, sezon 2)

Miasta: Katowice, Ruda Śląska, Zabrze

Dostępny na: HBO

Ocena na Filmwebie: 7,7

Obsada: Marcin Dorociński, Magdalena Popławska, Adam Woronowicz, Kinga Preis, Sebastian Fabijański, Janusz Chabior

Opis: Piotr Grodecki (Marcin Dorociński) odkrywa skandal seksualny, w który zamieszany jest jeden z ministrów. Z determinacją walczy, aby ujawnić niewygodne szczegóły zdarzenia. Stoi przed nim podwójnie trudne zadanie – odkrycie prawdy oraz ochrona wykorzystanej seksualnie młodej ofiary. Jednocześnie na Śląsku dochodzi do tragicznego wypadku w kopalni. Doprowadza on do konfrontacji między przybyłym na miejsce katastrofy premierem (Mariusz Bonaszewski) a silną i pełną ideałów prezydent Bytomia, Anną Wagner (Magdalena Popławska). Od tego momentu zaczyna się medialna walka o to, czyja wersja zdarzeń jest prawdziwa. Splot wypadków zdestabilizuje sytuację polityczną w Polsce.

Perła w koronie

Miasta: Bytom, Katowice, Świętochłowice

Ocena na Filmwebie: 7,7

Reżyseria: Kazimierz Kutz

Obsada: Olgierd Łukaszewicz, Łucja Kowolik, Franciszek Pieczka, Jan Englert, Jerzy Cnota, Marian Opania

Opis: Śląsk, 1934 rok. Młody górnik Jaś, ojciec dwóch małych chłopców, dowiaduje się, że kopalnia, w której pracuje, ma zostać zalana. Wraz z innymi przyłącza się więc do strajku, lecz niemiecka dyrekcja kopalni nie chce iść na żadne ustępstwa. Wkrótce górnicy ogłaszają strajk głodowy, a przed bramą kopalni dochodzi do demonstracji ich rodzin. Przewodzi jej Erwin, dawny śląski powstaniec.

Wiedźmin (serial)

Miejsce: zamek w Ogrodzieńcu

Ocena na Filmwebie: 7,6

Dostępny na: Netflix

Obsada:  Henry Cavill, Freya Allan, Anya Chalotra, Mimi Ndiweni, Joey Batey, Adam Levy

Opis: “Wiedźmin” to epicka opowieść na podstawie kultowej sagi fantasy Andrzeja Sapkowskiego. Geralt z Rivii, samotny zabójca potworów, usiłuje odnaleźć się w świecie, w którym ludzie bywają gorsi niż bestie, na które poluje. Przeznaczenie splata jego losy z potężną czarodziejką i skrywającą groźną tajemnicę młodą księżniczką. Razem muszą stawić czoła licznym zagrożeniom na pogrążającym się w chaosie Kontynencie.

Sól ziemi czarnej

Miasta: Katowice, Świętochłowice, Ruda Śląska, Bytom, Siemianowice Śląskie

Ocena na Filmwebie: 7,5

Reżyseria: Kazimierz Kutz

Obsada: Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Bińczycki, Jerzy Cnota, Wiesław Dymny, Bernard Krawczyk, Andrzej Wilk

Opis: Jest rok 1920, dwa lata po odzyskaniu niepodległości. Po niekorzystnych wynikach odbywającego się w atmosferze terroru plebiscycie, wybucha trzecie powstanie śląskie, mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Siedmiu braci Basistów, prowadzonych przez najstarszego, Erwina, przyłącza się do walki o polskość swojego miasteczka. Najmłodszy z nich, Gabriel, zdobywa niemiecki mundur i w przebraniu przedostaje się na stronę niemiecką. Tam poznaje sanitariuszkę, w której się zakochuje.

Angelus

Miasta: Katowice, Rydułtowy, Bytom

Ocena na Filmwebie: 7,4

Reżyseria: Lech Majewski

Obsada: Jan Siodlaczek, Jacenty Jędrusik, Grzegorz Stasiak, Andrzej Mastalerz, Marian Makula

Opis: Punktem wyjścia dla fikcyjnej filmowej historii jest opowieść prawdziwa: dzieje zdumiewającego i niezwykłego, w skali światowej, fenomenu, jakim była janowska gmina okultystyczna, działająca na Śląsku w latach 30. i w dwóch pierwszych dekadach powojennych. Fenomen ten – świadomie w PRL fałszowany – zaistniał w powszechnej świadomości jedynie dzięki jednemu swemu aspektowi: dzięki malarstwu członków gminy, które w kilku przypadkach (Teofil Ociepka, Erwin Sówka) osiągnęło – w kategorii malarstwa naiwnego – światowy sukces. Twórczość owa przesłoniła to, co było jej przyczyną i źródłem: hermetyczne nauki i praktyki alchemiczne oraz teozofię janowskich okultystów.

Magnat

Miasta: Pszczyna, Bielsko-Biała

Ocena na Filmwebie: 7,4

Reżyseria: Filip Bajon

Obsada: Jerzy Bińczycki, Jan Nowicki, Grażyna Szapołowska, Jerzy Trela, Olgierd Łukaszewicz, Zygmunt Bielawski, Bogusław Linda, Jan Englert

Opis: Rok 1900. Książę pszczyński, Hans Friedrich von Teuss XVII, gości cesarza Wilhelma II. Zadowolony z polowania cesarz proponuje mu urząd nadwornego Wielkiego Łowczego lub ambasadora w Londynie. Ku niazadowoleniu swej żony, Daisy, książę wybiera tytuł Wielkiego Łowczego. Rok 1932. Książę jest częściowo sparaliżowany. W pałacu przebywa wraz z niedawno poślubioną małżonką Mariscą de Bodege i najmłodszym synem, Bolkiem, zalecającym się do macochy. Na wieść o chorobie ojca przyjeżdżają: najstarszy syn – Franzel, pracujący u Heinberga, jednego z najbogatszych obecnie właścicieli kopalń w Westfalii i trzeci syn – Conrad, przebywający w Warszawie razem z przyjacielem z lat dzieciństwa, Jurkiem Zbierskim, z którym łączą go intymne więzy uczuciowe. Wobec katastrofalnego stanu finansów von Teussów, Franzel uzyskuje pełnomocnictwo do zarządzania całym majątkiem rodzinnym.

Kryminalni: Misja Śląska

Miasta: Katowice, Ruda Śląska, Sosnowiec

Ocena na Filmwebie: 7,3

Reżyseria: Maciej Pieprzyca

Obsada: Marek Włodarczyk, Magdalena Schejbal, Krzysztof Respondek, Robert Talarczyk, Stanisław Mikulski

Opis: Kryminalni: Misja Śląsk to trzyczęściowa historia bohaterów popularnego serialu stacji TVN “Kryminalni” dziejąca się na Śląsku i Zagłębiu. Części: Grabarz, Wampir, Strefa mroku.

Śląsk i Zagłębie jako… San Francisco

W 2005 roku na Górnym Śląsku kręcono film “The Great San Francisco Earthquake” o trzęsieniu ziemi, które zniszczyło San Francisco w 1906 roku. Sceny powstawały m.in. w Bytomiu, Sosnowcu, Jaworznie, Mysłowicach i Katowicach. Dlaczego zdecydowano się na tak odległe od San Francisco miejsce? Zagadkę wytłumaczył na łamach “Dziennika Zachodniego” producent. – Przede wszystkim z powodu zgranej i pracowitej ekipy techników. Drugim powodem były oczywiście plenery – zależało nam na tym, aby zniszczone domy, zawalone fabryki były rzeczywiste. Właśnie tak sobie wyobrażałem ogromne miasto po katastrofie – powiedział Piers Vellacot.

Reżyserem filmu był Philip Smith, który zajmuje się głównie kręceniem filmów i seriali dokumentalnych (m.in. “To jest futbol” i “Wielka wędrówka ludzkości”). Na ekranie można było zobaczyć m.in. Maxwella Caulfielda, Angusa MacInnesa i Iana Duncana. Nie są to popularni aktorzy, ale w swoich CV mają głośne tytuły. MacInnes wystąpił m.in. w “Gwiezdnych Wojnach” z 1977 roku, a Duncan wcielił się w Brutusa w filmie “Juliusz Cezar”.

Opis (za imdb.com): Burmistrz San Francisco odkrywa, że ma zostać oskarżony o korupcję na kilka godzin przed zniszczeniem miasta przez ogromne trzęsienie ziemi. Przez następne trzy dni walczy o uratowanie miasta i przywrócenie swojej reputacji.

Opisy filmów pochodzą z serwisu Filmweb.