31 stycznia po raz kolejny zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 29. finał WOŚP będzie inny od poprzednich, ale wciąż najważniejsza będzie zbiórka pieniędzy.

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera pieniądze na zakup sprzętu z dziedziny laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Razem z Jurkiem Owsiakiem grać będzie ponad 1360 sztabów na całym świecie. Z uwagi na pandemię, tym razem część artystyczna będzie mocno okrojona. Nie oznacza to jednak, że jej nie będzie. Koncerty muzyczne, które są nieodłącznym elementem WOŚP, rozpoczną się już w sobotę. W finałowym koncercie wystąpią m.in. Krzysztof Zalewski, Karaś/Rogucki, Ørganek, Dr Misio, Piersi, Vavamuffin.

Od muzyki ważniejsze jest jednak zbiórka pieniędzy. Orkiestrę można wesprzeć na wiele sposobów. Na ulicach miast pojawią się wolontariusze z puszkami (i terminalami płatniczymi). Można dokonać wpłaty online lub też samemu założyć eSkarbonkę, by zbierać pieniądze na przykład wśród znajomych na social mediach. Nieodłącznym elementem WOŚP są licytacje. W tym roku nie zabrakło wielu oryginalnych aukcji. Można na przykład wylicytować… samochód Chucka Norrisa z serialu Strażnik Teksasu. Legendarny aktor jest pod wrażeniem całej akcji, o czym możemy się przekonać w materiale filmowym.

Na licytacjach znaleźć można wiele przedmiotów i usług z województwa śląskiego. Już ponad 20 tysięcy złotych osiągnęła aukcja, w której licytowany jest obraz “Złota żyła”, autorstwa katowiczanina Kornela Wilczka. Dzieło wykonane jest w pracochłonnej i unikatowej technice – Ars metallum. Jest to autorska technika, w której obrazy są wykonane na metalu. Krawędzie blachy są palone, nieregularne. Prace posiadają wyrazistą, ekspresyjną fakturę.

Wylicytować można też… koncert Eweliny Lisowskiej na pokładzie śmigłowca. Lot śmigłowcem nad Beskidami dla dwóch osób wystartuje z lotniska w Bielsku-Białej. Nie jest to jedyny lot, który można wylicytować. Na innej aukcji można powalczyć o lot nad Beskidami w towarzystwie Oli Kot – finalistki konkursu Miss Polski i popularnej prezenterki Radia ESKA i ESKA TV.

Na kolejnej aukcji wylicytować można kolację dla dwojga z szefem Przemkiem Błaszczykiem – finalistą drugiej edycji programu “Top Chef” Polska. Na wspólny obiad – na Nikiszowcu – zaprasza także europoseł Łukasz Kohut. Wygrać można także przejazd Audi RS3 LMS podczas Hot Hatch Cup 2021 na Silesia Ring, dzień z Browarem ReCraft lub też kameralne popołudnie w replice legendarnego pociągu Orient Express EN-57 w Skoczowie.

Zdjęcie: Łukasz Widziszowski/WOŚP