W zakończonym roku sportowcy z województwa śląskiego wywalczyli wiele medali. – zarówno indywidualnie, jak i w najbardziej popularnych sportach drużynowych. Oto niektóre z sukcesów.

Mistrzostwo Polski Piasta Gliwice

2019 rok był wyjątkowy dla Piasta Gliwice, który po raz pierwszy w swojej historii wywalczył tytuł piłkarskiego mistrza Polski. Trzeba dodać – w bardzo dobrym stylu. Wiosną podopieczni trenera Waldemara Fornalika zachwycali swoich kibiców i ekspertów bardzo dobrą grą i w pełni zasłużenie cieszyli się ze złota. Co prawda przygoda z europejskimi pucharami trwała bardzo krótko, a początek jesieni nie był udany, ale i tak gliwiczanie zdobyli najwięcej punktów w zakończonym roku spośród wszystkich ekip w PKO BP Ekstraklasie.

Potrójna korona ZAKSY Kędzierzyn-Koźle

Złoty medal mistrzostw Polski zdobyli także siatkarze z Kędzierzyna-Koźla. ZAKSA była najlepsza w fazie zasadniczej PlusLigi, a w finale zaskakująco szybko – bo w trzech meczach – pokonała Onico Warszawa. Do tego mistrz dołożył Puchar i Superpuchar Polski. Warto dodać, że w meczu o ligowy brąz spotkały się dwie drużyny z województwa – Jastrzębski Węgiel pokonał największą rewelację sezonu, Aluron Virtu Wartę Zawiercie. Śląskie siatkówką stoi!

Potrójna korona Rekordu Bielsko-Biała

Prawdziwy dominator. Rekord Bielsko-Biała to zdecydowanie najmocniejszy zespół futsalowy ostatnich lat. W 2019 roku zespół z Czarnego Lasu zdobył Superpuchar, Puchar Polski i mistrzostwo Polski. W finale krajowego Pucharu Rekord pokonał Piasta Gliwice, a na najniższym stopniu ligowego podium stanął Clearex Chorzów.

Mistrzostwo Polski GKS-u Tychy, Puchar Polski JKH GKS-u Jastrzębie

Podobnie jak to ma miejsce w futsalu, także w hokeju na lodzie województwo śląskie to absolutna czołówka. W finale mistrzostw Polski GKS Tychy pokonał Cracovię i w nagrodę grał w Pucharze Kontynentalnym. Trzecie miejsce wywalczył Tauron KH GKS Katowice, który był najlepszy po rundzie zasadniczej. Puchar Polski z kolei powędrował do JKH GKS-u Jastrzębie, który w finale pokonał Unię Oświęcim.

Brązowy medal forBET Włókniarza Częstochowa, awans PGG ROW-u Rybnik

Po 10 latach przerwy, na ligowym podium stanęli żużlowcy forBET Włókniarza Częstochowa, którzy w walce o brąz pokonali Falubaz Zielona Góra – zespół, który był wyżej od częstochowian po rundzie zasadniczej. Awans do żużlowej elity wywalczył PGG ROW Rybnik, który był najlepszym zespołem I ligi.

Justyna Święty-Ersetic wicemistrzynią świata

Śląscy sportowcy osiągali sukcesy nie tylko w drużynach, ale też indywidualnie. Najlepszym tego przykładem jest Justyna Święty-Ersetic. Raciborzanka rok zaczęła od złota w sztafecie na halowych mistrzostwach Europy, następnie zdobyła złoto w mistrzostwach świata sztafet, a na koniec osiągnęła największy sukces – wicemistrzostwo świata w sztafecie. To nie jedyna osoba, którą można wymienić w gronie medalistów – złoto w halowych mistrzostwach Europy w pchnięciu kulą wywalczył, pochodzący z Cieszyna, Michał Haratyk. Na tej samej imprezie złoto w biegu na 60 metrów zdobyła Ewa Swoboda z Żor, która ponadto została młodzieżową mistrzynią Europy w biegu na 100 metrów. Rok do udanych zaliczyć mogą też piłkarze z włoskiej Serie A – Arkadiusz Milik był czołowym strzelcem ligi, a Łukasz Skorupski był jednym z najlepszych – jeśli nie najlepszym – piłkarzem Bolonii.

W tym roku odbywają się m.in. letnie igrzyska olimpijskie. Trzymamy kciuki za naszych sportowców i liczymy, że medali – najlepiej tych złotych – będzie jeszcze więcej!

Zdjęcie: Piast Gliwice