Pavlina Novakova i Jiri Polansky zostali mistrzami Polski w pływaniu zimowym na dystansie 1000 metrów. Zawody odbyły się 22 lutego na terenie Doliny Trzech Stawów w Katowicach.

Ponad 250 osób z 10 krajów – z trzech kontynentów – zjawiło się na plaży przy katowickim stawie Szlomiok, by pływać przy porywistym wietrze w wodzie o temperaturze 4 stopni Celsjusza. Niektórzy z nich pływali ponad pół godziny i przepłynęli łącznie 2 kilometry. Śmiało można więc powiedzieć, że 6. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w zimowym pływaniu Silesia Winter Swimming 2020 to najbardziej ekstremalne zawody pływackie w naszym kraju, a jego uczestnicy to najtwardsi zawodnicy.

Mistrzostwa rozgrywano na dystansie 1000 metrów. Wśród kobiet najszybsza była Pavlina Novakova z czasem 11:44. Czeszka wyprzedziła zaledwie o cztery sekundy Argentynkę Victorię Mori, która broniła tytułu sprzed roku. Na trzecim stopniu podium stanęła Renata Novakova. Wśród mężczyzn najszybszy był Czech Jiri Polansky (czas 11:22). Drugi był Piotr Konopacki, a trzeci Słowak Richard Nyary.

Mimo że była to jedyna konkurencja mistrzostw, nie oznaczało to koniec pływania. Po dekoracji rozpoczął się Puchar Czech, w ramach którego rywalizowano na 100, 250, 500, 750 i 1000 metrów. Zimowe pływanie u naszych południowych sąsiadów jest bardzo popularne, a wspomniany puchar składa się z 26 rund. Tylko trzy z nich odbywają się poza Czechami – dwie na Słowacji i jedna w Polsce.

Osoby, które wzięły udział w dwóch wyścigach na 1000 metrów (w ramach Międzynarodowych Mistrzostw Polski oraz Pucharu Czech) klasyfikowane były w kategorii Ice Combo – jedynego takiego wyścigu w Polsce. – Kiedyś myśleliśmy, że pływanie dystansu 1 km to szczyt możliwości sportowców, teraz po wyścigu łączonym 2×1000 m widzimy wyraźnie jak daleko jeszcze pływakom do granic adaptacji. Nasze wyniki będą kwitowane uśmiechem przez zawodników w przyszłości – powiedział Leszek Naziemiec, organizator zawodów.

Warto zauważyć, że z roku na rok rośnie nie tylko poziom sportowy rywalizacji (wielu zawodników ustanowiło swoje rekordy życiowe), ale też liczba uczestników. W pierwszych Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w 2015 roku wzięło udział 39 zawodników. W tegorocznej edycji uczestniczyło ponad 200 osób więcej, a gdyby nie fakt, że listy startowe zostały wcześniej zamknięte z uwagi na limity – z pewnością liczba chętnych byłaby jeszcze wyższa.

W przyszłym roku w Katowicach odbędzie się jeszcze większe wydarzenie – mistrzostwa świata w zimowym pływaniu organizacji International Ice Swimming Association (IISA). – Mistrzostwa świata to ogromne wyzwanie logistyczne. Od tego, jak będą wyglądały, będzie zależeć w pewnym stopniu przyszłość tego sportu. Olimpijska przyszłość – zaznaczył Lukasz Tkacz , prezes klubu SWS

Zawody zorganizowali: Klub Sportowy Silesia Winter Swimming, miasto Katowice oraz czeski klub I. Plavecký Klub Otužilců Praha. Nad bezpieczeństwem i zdrowiem uczestników czuwali Pluton Ratownictwa Wodnego i Poszukiwawczego oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Zdjęcia: Tomasz Muc