Lato to idealny moment, by zdobyć kilka górskich szczytów. Górskie wycieczki warto wzbogacić o podróże kolejkami linowymi, których w naszym województwie nie brakuje.

Skrzyczne

Kolejką linową można wjechać na najwyższy szczyt Beskidów. Mimo że jest to raj dla narciarzy, Skrzyczne (1257 m n.p.m.) warto odwiedzić także latem. Od niedawna funkcjonuje tu nowa inicjatywa dwóch ośrodków turystycznych i miasta – Pętla Szczyrkowska. Skorzystać można z gondoli i trzech kolei kanapowych. Pętla obejmuje łącznie sześciu kilometrów komfortowych przejazdów, stosunkowo łatwą trasę długości dwóch kilometrów na odcinku Skrzyczne – Zbójnicka Kopa i marsz ulicami Szczyrku.

Polana Strugi – Hala Szczawiny

Od czerwca do września (w weekendy) funkcjonuje dwuosobowa kolej krzesełkowa, którą można przemierzyć trasę z polany Strugi w Korbielowie do hali Szczawiny. Jej całkowita długość wynosi 1536 metrów. Dolna stacja znajduje się na wysokości 800 m n.p.m., a górna – 1067 m n.p.m. To jedyna kolej krzesełkowa w masywie góry Pilsko, która jest czynna latem.

Szyndzielnia

Na szczyt Szyndzielni (1028 m n.p.m.) możemy dostać się koleją linową, której całkowita długość wynosi 1810 metrów. Podróżując żółtymi, przeszklonymi gondolami można podziwiać nie tylko górskie szczyty, ale też wspaniałą panoramę Bielska-Białej. Już na Szyndzielni możemy skorzystać z górskich tras rowerowych, 18-metrowej wieży widokowej, a także możemy obejrzeć ekspozycję historycznych wagoników.

Wielka Czantoria

W Ustroniu kolej linowa na Czantorię (995 m n.p.m.) czynna jest codziennie przez cały rok. Górna stacja znajduje się na polanie Stokłosica (851 m n.p.m.). W górne partie Beskidów turyści wjeżdżają czteroosobowymi kanapami. Przy górnej stacji kolei linowej znajduje się 710-metrowy tor saneczkowy, a na szczycie Czantorii podziwiać można niesamowitą panoramę z 29-metrowej wieży widokowej.

Góra Żar

Na Górę Żar (761 m n.p.m.) także można dostać się koleją linową. Na szczycie sztucznie wypłaszczonej góry znajduje się zbiornik wodny, który jest częścią elektrowni szczytowo-pompowej. Ma 650 metrów długości i 250 metrów szerokości. Mieści ponad 2 miliony metrów sześciennych wody. W sąsiedztwie dolnej stacji kolejki znajduje się park linowy.

Elka

By przejechać się kolejką linową nie trzeba wyjeżdżać w góry. Jedną z najważniejszych atrakcji Parku Śląskiego jest popularna “Elka”. Odnowiona kilka lat temu kolejka ma aż 2185 metrów długości. Do dyspozycji odwiedzających jest 15 8-osobowych gondoli i 30 4-osobowych kanap, z których można podziwiać Stadion Śląski czy też wesołe miasteczko.