Od 18 do 20 września w wielu miejscowościach Jury Krakowsko-Częstochowskiej odbędą się imprezy w ramach święta Juromania.

Jura Krakowsko-Częstochowska to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców województwa śląskiego. To dobry pomysł na zwiedzanie i weekendowe podążanie Szlakiem Orlich Gniazd lub spacery i rowerowe przejażdżki w otoczeniu przyrody. W najbliższy weekend pojawi się jeszcze jeden powód, dla którego warto odwiedzić okolicę – święto Jury, Juromania.

O tym, że jest to duże wydarzenie, świadczą liczby. 150 wydarzeń w 20 miejscach w 3 dni. Głównymi arenami świętowania będą zamki. Uroczysta inauguracja – koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego  – święta odbędzie się w piątek na zamku w Olsztynie. W sobotę na odwiedzających czekać będą m.in. wielki turniej rycerski, igraszki z katem i pokaz alchemika. W piątek, w otoczeniu ruin zamku Bąkowiec w Zawierciu będzie można… przejść chrzest na zbójnika. Będą też kuchenne rewolucje, czyli bitwa o kociołek oraz inscenizacja napadu zbójeckiego na szlachcica.

Smakosze powinni pojawić się na zamku w Siewierzu, gdzie odbędzie się zlot browarów rzemieślniczych i food trucków. W sobotę rozpocznie się historyczna gra bitewna „Bitwa pod Siewierzem”. Będzie można zobaczyć musztrę halabardników i… scenki bijatyk szlacheckich. „Hajda na Szweda” odbędzie się na zamku Pilcza w Smoleniu. Będą walki na szable, pokazy musztry piechoty sarmackiej oraz bitwa ze Szwedami. Z broni czarnoprochowej będą strzelać (na wiwat) na zamku Bobolice, gdzie będzie można zobaczyć m.in. pokaz ubierania rycerza przez giermków. Widzowie będą mogli wziąć udział w turnieju rycerskim oraz oglądać… turniej rzutu kolczugą.

Święto nie mogło ominąć zamku Ogrodzieniec. Będą koncerty, pokazy wojów słowiańskich, regimentu szwedzkiego i artylerii husyckiej. Będzie można także spróbować średniowiecznej kuchni. Przygotowanych atrakcji jest mnóstwo. Pełny program można sprawdzić na stronie www.juromania.pl. Ostrzegamy, nie będzie łatwo zdecydować się, gdzie pojechać…