Flippery. W naszym kraju trochę już zapomniane, ale jest jeszcze kilka miejsc, w których można na nich pograć.

Co to jest flipper? W skrócie – to elektromechaniczna gra, która polega na odbijaniu metalowej kulki przy pomocy specjalnych łapek (z angielskiego to są właśnie flippery) w rozmieszczone na polu gry cele. Za “wyczyny” kulki na planszy, gracz otrzymuje punkty. Reguły są proste, ale dostarczają sporo emocji. Często – niestety – flippery mylone są z hazardowymi maszynami, a wygrać tu można co najwyżej… dodatkową kulkę w czasie gry.

Wydaje się, że skoro reguły są takie proste, to pewnie każda maszyna wygląda tak samo, albo podobnie. Nic z tego. Każdy model ma własną mechanikę gry i własne zasady punktowania. Większość nowszych flipperów jest na licencji znanych filmów, seriali czy nawet zespołów muzycznych. Można więc pograć na maszynie Piraci z Karaibów, Hobbit, Terminator, Indiana Jones, Mettalica i Guns N’ Roses.

W Bytomiu znajduje się klub, w którym jest aż 37 flipperów. Różnorodnych, z trzech generacji. Najstarsze modele pochodzą z lat 70-tych, czyli mają prawie pół wieku. Mimo to działają i są w bardzo dobrym stanie. To jedyne takie miejsce na Górnym Śląsku, w którym można nie tylko rozerwać się w gronie znajomych (na jednej maszynie może grać do czterech osób), ale też… poprawić refleks, koncentrację, a nawet podzielność uwagi. Wszystkie te zdolności przydadzą się podczas gry na flipperach.

JJP Flipper Club nie jest otwarty na co dzień. Można w nim zorganizować zamkniętą imprezę urodzinową czy integracyjną, ale też raz na kilka tygodni organizowane są Dni Otwarte, podczas których można samemu przetestować wszystkie maszyny. Informacje o planowanych wydarzeniach najlepiej śledzić na stronie flippery.slask.pl.