26 września w województwie śląskim odbędzie się 11. edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki – Industriada.

Tegoroczna edycja odbędzie się w 36 obiektach. Motywem przewodnim 11. Industriady będzie natura w przemyśle. Na otwarcie imprezy, w zabrzańskiej Sztolni Królowa Luiza uruchomiona zostanie – jedna z najstarszych w Europie – parowa maszyna wyciągowa. Maszyna przeszła renowację i swoje drugie życie rozpocznie o godzinie 10:00. Po rozpoczęciu zagra Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego i odbędzie się spektakl uliczny „Od rośliny do maszyny”. Będzie też parada “Śladami zwierząt” oraz taneczno-akrobatyczny pokaz tańca w kuli z wodą.

Zakończenie tego wyjątkowego dnia będzie miało miejsce w Browarze Obywatelskim w Tychach. O 19:00 rozpocznie się koncert Marcina Wyrostka & Aukso, a o 20:45 Mery Spolsky. Na koniec – o 22:00 – uczestnicy zobaczą spektakularny pokaz mappingu. Mimo braku imprez towarzyszących, program święta i tak jest bogaty.

Jako że Industriada odbędzie się w aż 23 miastach, warto dobrze rozplanować dzień. Pomoże w tym oficjalna strona święta, na której – w zakładce Moja Industriada – można wyselekcjonować wybrane wydarzenia i w ten sposób stworzyć swój program.

Warto zaznaczyć, że na Industriadę będzie można dojechać bezpłatnym transportem. Na specjalnej stronie Kolei Śląskich można dokonać rezerwacji biletu, który można odebrać 25 i 26 września w kasach KŚ lub 26 września u kierownika pociągu. Za darmo będzie można także skorzystać z transportu ZTM-u. Do bezpłatnej podróży upoważnia kupon, który można pobrać ze strony Industriady.

Zdjęcie: Przemasban / CC BY-SA 3.0 PL