Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej w Jaworznie, znajdujący się w dawnym kamieniołomie Sadowa Góra, to wyjątkowe miejsce, geologiczna kopalnia wiedzy i świetny pomysł na weekend.

Kamieniołom Sadowa Góra swój najlepszy okres miał w XIX wieku. W latach 80. następnego stulecia zaprzestano eksploatacji i przez wiele lat kamieniołom stał nieużywany. Na szczęście postanowiono to zmienić i w miejscu wydobywania wapieni i margla stworzono Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej. Był to strzał w dziesiątkę bowiem trudno o lepszą lokalizację na taką placówkę. Dlaczego?

Okazało się, że 230 milionów lat temu w tym miejscu znajdowało się… ciepłe morze, na którym dochodziło do potężnych huraganów tropikalnych o czym dowodzą megariplemarki na dnie kamieniołomu. W Sadowej Górze wydobyto kości notozaura, drapieżnego prajaszczura wodno-lądowego, którego ciało mierzyło nawet do czterech metrów długości. Ponadto znaleziono tu skamieniałości ryb, głowonogów, szkarłupni, małży, a nawet kości mamuta.

O historii i znaleziskach można dowiedzieć się z tabliczek, które znajdują się wzdłuż ścieżek edukacyjnych. Warto podkreślić, że posadzono tu ponad 40 000 roślin, które tworzą wyjątkowy, jeden z największych w Europie, ogród sensoryczny. Czy można wymarzyć sobie lepsze miejsce na lekcję geologii czy botaniki? Jako że GEOsfera ma służyć przede wszystkim nauce, grupy (nie tylko dzieci) mogą skorzystać z darmowych zajęć. Wystarczy tylko skontaktować się z ośrodkiem i umówić na wizytę. Na terenie kamieniołomu są też plac zabaw, wielki ruchomy globus, sztuczne jezioro.

GEOsfera znajduje się przy ulicy świętego Wojciecha 100. Wejście do ośrodka jest darmowe, a dzięki całodobowemu oświetleniu można z niego korzystać o dowolnej porze. Do kamieniołomu dojechać można komunikacją miejską, a spacer z centrum miasta zajmie zaledwie pół godziny.

Adrian Waloszczyk

Zdjęcie: GEOsfera Jaworzno/Facebook