Chorzowskie Centrum Kultury gościło uczestników gali kończącej 7 edycję akcji „Godomy Po Ślonsku”.

To przedsięwzięcie realizowane od 2012 roku przez  Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy „Pro Loquela Silesiana” oraz Fundacja „Silesia”, we współpracy z redakcją portalu i pisma Chorzowianin.pl i radiem Fest.

Organizatorzy postawili sobie za cel promowanie używania godki w miejscach publicznych, m.in. w sklepach, firmach usługowych, urzędach, szkołach i placówkach kultury.

To dzięki staraniom organizatorów w wielu instytucjach zobaczyć możemy plakietki czy naklejki z napisem Godomy Po Ślonsku.

 

Kolejne edycje akcji kończą się uroczystą galą podczas której wręczane są  statuetki „Kamrat Ślonski Godki”.

Laureatami tego wyróżnienia są między innymi:

abp Damian Zimoń, artysta estradowy Eugeniusz Stoll, aktor Jerzy Cnota, mag inż. Franciszek Buszka, animator kultury Roman Kurosz, abp Józef Kupny, prawnik Bernard Błaszczyk, aktor Bernard Krawczyk,   kabareciarz Grzegorz Poloczek, pisarz, poeta, kabareciarz Marian Makula, aktor, reżyser, dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk, aktor, kabareciarz Grzegorz Stasiak.

Statuetką kamrata uhonorowano wiele śląskich firm, miast i gmin.

Jednym z nich jest chorzowski magistrat gdzie nawet winda przekazuje informacje po śląsku.

Tegoroczni laureaci nagrody „Kamrat Ślonski Godki” to:

Marcin Melon – dziennikarz, nauczyciel, Ślązak. Urodzony w roku 1979 w Bytomiu. Działacz społeczny, założyciel i przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz edukacji regionalnej „Silesia Schola”, twórca autorskich programów nauczania o Śląsku oraz pomocy dydaktycznych dla nauczycieli. Zdobywca drugiego miejsca w trzeciej edycji konkursu na jednoaktówkę po śląsku.

Reprezentuje pokolenie, przy którym po naszymu niy śmiało sie godać, co by bajtel niy mioł problymów we szkole.

Płynnie porozumiewa się po polsku i angielsku choć za swój „język serca” uważa ślonsko godka.

Autor kryminałów po śląsku „Komisarz Hanusik”

Michał Czernecki – aktor, grający w serialu „Diagnoza” lekarza godajoncego po ślonsku Piotra Sadzika z Rybnika.

W jego imieniu statuetkę odebrał Mateusz Sebastian, tłumacz wszystkich dialogów w serialu Diagnoza na język śląski.

Zdzisław Bik – prezes zarządu FASING SA,

Fasing pod zarządem Zdzisława Bika rozpoczął intensywną działalność eksportową. Jest teraz producentem systemów łańcuchów przemysłowych. Współpracuje z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie i Głównym Instytutem Górniczym.

Zespół Śląsk im. Stanisława Hadyny założony 1 lipca 1953 zespół folklorystyczny, koncertujący i promujący nasz region na całym świecie.

Zespołu Śląsk uświetnił galę godzinnym, barwnym koncertem.