Urszula Koszutska –psycholog, psychoterapeuta, radna sejmiku województwa śląskiego.

 

Były: bielszowicka, halembska, wirecka, jednak serce skradła mi ta pierwsza, ze względu na lokalny patriotyzm. Jestem bowiem Bielszowiczanką.

Każda z nich, prezentowała się wspaniale, profesjonalnie, harmonijnie komponowała dźwięki pobudzając widownię do podrygiwań oraz śpiewu, a nasze indywidualne mózgi do odczuwania przyjemności i radości.

Repertuar był różnorodny i zachęcający do aktywnego współdziałania z wykonawcami. Dostarczał wielu doznań artystycznych. Każdy utwór był wyjątkowy i stanowił korzystne źródło stymulacji dla naszego umysłu.

A wszystko to działo się na Festiwalu Orkiestr Dętych w Rudzie Śląskiej, w parku im Augusta Kozioła, byłego dyrygenta orkiestry dętej KWK „Walenty-Wawel „. Podczas tego występu Orkiestra KWK „Bielszowice” zagrała swój koncert jubileuszowy. Orkiestra ta należy do najstarszych w mieście. Powstała w 1919 roku i aktualnie obchodzi swój Jubileusz 100-lecia. Jej aktywność, profesjonalizm, dbałość o kulturę śląską, przyczynia się do podtrzymywania tradycji naszego regionu. Było to podstawą do wyróżnienia Orkiestry Dętej KWK “Bielszowice”, Złotą Honorową Odznaką za zasługi dla Województwa Śląskiego. W imieniu Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego przypadł mi zaszczyt jej wręczenia. Gratuluję zespołowi osiągnięć i życzę dalszych sukcesów. Natomiast wszytkom słuchaczom, życzę odczuwania korzyści z obcowania z muzyką.

Gratuluję także rudzkim orkiestrom dętym KWK „Pokój” i KWK „Halemba”. Dzięki Państwu mogliśmy słuchać muzykę symfoniczną, operową i operetkową a także polki i marsze śląskie.

Muzyka towarzyszy człowiekowi od zawsze, ma ogromne znaczenie dla podtrzymania kultury, przekazuje tradycje, pomaga w integracji grup społecznych. Ma ewidentny wpływ na emocje i nastrój każdego z nas. Bezpośrednio determinuje fizjologię i odczucia. Oddziałuje na układ krwionośny i oddechowy, pobudza oraz wycisza emocje, które aktywizują się dzięki rytmowi oraz tempie melodii . Reguluje wydzielanie dopaminy, serotoniny i noradrenaliny. Angażuje ośrodki mózgowe odpowiedzialne za motywację .

Słuchanie koncertów często przywołuje wspomnienia, pomaga w regulowaniu ekscytacji , powszechnie stosowane jest w relaksacji i terapii. Jest szczególnie ważne dla rozwoju młodych ludzi, rozwija wrażliwość, pamięć, wzmacnia proces integrowania informacji o sobie samym . Zatem słuchajmy muzyki, takiej którą lubimy. Wszystkie jej rodzaje, w podobny sposób, wpływają na umysł.

Szukajmy także nowych wrażeń pobudzających naszą kreatywność. Poszerzajmy swoje doznania muzyczne, estetyczne i poznawcze.

psycholog, psychoterapeuta , dyrektor PPP w Zabrzu