Tegoroczne ferie zimowe nie będą kojarzyć się ze śniegiem, ale to nie oznacza, że dzieci pozostające w miastach są skazane na nudę. Oto niektóre z propozycji na ferie w mieście.

Bytom – Muzeum Górnośląskie (kliknij po szczegóły)
Muzeum przygotowało ofertę zabaw edukacyjnych i warsztatów plastycznych oraz gry terenowe, w czasie których uczestnicy odkryją sekrety wilczych stad, poznają zawód archeologa i sprawdzą, jak radzono sobie w czasach, gdy nie znano prądu. Będzie można też spróbować swoich sił w malowaniu światłem i cieniem.

Bytom – Opera Śląska
Małym artystom, którym marzy się występ na scenie może skorzystać z lekcji baletu i wokalu w Operze Śląskiej. Jest to wyjątkowa okazja poznać techniki i nauczyć się czegoś od specjalistów w dziedzinie baletu i śpiewu. 17 i 25 stycznia odbędą się spektakle dla dzieci – “Czekając na Chopina” i “Don Kichot”.

Chorzów – Górnośląski Park Etnograficzny
Codziennie od poniedziałku do piątku w Parku przeprowadzane są zajęcia – w każdy dzień inne, np. “Szlakiem ginących zawodów”, “Zagroda pełna zwierząt” czy “O czym szumi wiklina?”. Zakończenie ferii nastąpi w sobotę 25 stycznia, pięciogodzinnym wydarzeniem “Inżynierowie spod strzechy”.

Chorzów – Stadion Śląski
Od poniedziałku do piątku na Stadionie Śląskim odbywają się bezpłatne zajęcia sportowe, rekreacyjne oraz gry i zabawy. Wśród atrakcji przewidziano m.in. rozgrywki w koszykówkę, piłkę nożną, piłkę ręczną, ale też kolorową grę terenową, wielki tor przeszkód i zajęcia plastyczne.

Cieszyn – Zamek
Podczas warsztatów, grupy zorganizowane będą wykonywać własnoręcznie kalendarze do zawieszenia na ścianę, a do tego dowiedzą się kilku ciekawostek – np. ile stref czasowych obowiązuje w Chinach czy w jaki sposób odczuwają czas zwierzęta.

Gliwice – Muzeum
Muzeum w Gliwicach przygotowało atrakcje w każdym z oddziałów. W Willi Caro ferie będą przebiegać pod znakiem biżuterii – także tej z epoki brązu. W Zamku Piastowskim będzie można dowiedzieć się co robią niedźwiedzie w tradycjach śląskich, a w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego uczestnicy m.in. wykonają pierścień lub naszyjnik.

Katowice – Teatr Śląski
Teatr Śląski ma w ofercie zajęcia “W sieci wspomnień”, podczas których uczniowie obejrzą dzieła, które staną się pretekstem do rozmowy na temat działania pamięci, a następnie wykonają pajęczynę wspomnień. Dla podróżników przygotowano “Ferie w świecie Tomka Wilmowskiego”. Każdy uczestnik otrzyma plecak z niezbędnym ekwipunkiem oraz zagadkami do rozwiązania. W czasie wędrówki będzie można dowiedzieć się, dlaczego krowy są ważne dla Masajów, jakie zwierzęta zamieszkują w lesie deszczowym i czym się różni tipi od wigwamu.

Zabrze – Sztolnia Królowa Luiza
Podziemne zwiedzanie, które już samo w sobie jest atrakcyjne, zostało osadzone w świecie Tytusa, Romka i A’Tomka. W programie znajdują się: podziemne poszukiwanie śladów przeszłości planety Ziemi, zdobycie sprawności geologa, odwiedziny lasu karbońskiego, wkręcona lekcja geografii, przejazd niekonwencjonalnym pojazdem.

Warto też przypomnieć, że w okresie ferii (13-26 stycznia) uczniowie mogą za darmo korzystać z Kolei Śląskich. Biletem będzie aktualna legitymacja szkolna. Pociągiem można dojechać m.in. za granicę – do Bohumina. Jedynym wyjątkiem są pociągi specjalne do Zakopanego, które są wyłączone z promocji. W ramach akcji można też zwidzić bazę kolejową przy ulicy Raciborskiej w Katowicach.