W ostatni piątek sierpnia (30.08) o godzinie 19:00 w MDK Batory – ostatni spektakl trzynastego sezonu Chorzowskiego Teatru Ogrodowego.
WIELKI JOHN BARRYMORE to tylko z pozoru historia szekspirowskiego, zapomnianego dziś aktora. Jerzy Trela (w roli tytułowej) brawurowo przedstawia tu opowieść o starzejących się aktorach, ich zmaganiach z rzeczywistością i nałogami. W rolę suflera wciela się Aleksander Fabisiak.

FINAŁ CHTO w MDK Batory

30 sierpnia (pt) o 19:00

Teatr STU (Kraków)

Wielki John Barrymore

tekst: William Luce

tłumaczenie: Elżbieta Woźniak

reżyseria: Krzysztof Jasiński

na scenie: Jerzy Trela, Aleksander Fabisiak

czas trwania: 90 minut (1 przerwa)

Aktorzy są jak morskie fale. Wznoszą się na wysokości, rozbijają o brzeg i znikają, zapomniani. Nie ma nic bardziej martwego niż martwy aktor. 

Kim był John Barrymore? Dzisiaj niewielu zna nazwisko wybitnego artysty teatralnego i filmowego lat dwudziestych i trzydziestych, legendy Hollywood i scen Broadway’u, aktora komediowego i znakomitego odtwórcy ról szekspirowskich. Mimo wybitnych zdolności,  nigdy nie sięgnął po najwyższe trofeum Hollywood. Największą przeszkodą w rozwoju jego kariery był on sam. Hulaszcze życie oraz spotęgowane przez nałóg kłopoty z pamięcią przyczyniły się do zawodowej śmierci artysty.

John Barrymore w kreacji Jerzego Treli pragnie raz jeszcze olśnić publiczność rolą Ryszarda III. Słabszą kondycję wspomóc ma whiskey Jack Daniels i obecność suflera. Pamięć jednak zawodzi, zamiast Szekspirowskich fraz poznajemy historię o aktorskim życiu, o sukcesie i niespełnieniu, o pogodzeniu się z własnymi słabościami i namiętnościami. Słyszymy pełną zabawnych anegdot i przejmujących wspomnień opowieść o niezgodzie na artystyczną śmierć: na zapomnienie.

z recenzji:

Szczerze mówiąc Jerzy Trela i Aleksander Fabisiak są duetem, który się pamięta, wspomina i do którego się wraca… Parafrazując Fisza (czyli starszego z synów Waglewskich!): po prostu Mistrzowie Starej Szkoły!

Anna Rzepa Wertmann

Spektakl Wielki John Barrymore Teatru STU jest swego rodzaju spotkaniem – metafizycznym i wielopoziomowym, absolutnie wyjątkowym, zapadającym w  pamięć. To doświadczenie teatru najwyższej próby zarówno dla widzów, jak i dla twórców.

Magda Bałajewicz

Bilety: 36 zł

Dostępne:

– w MDK Batory

– w sieci ticketportal.pl

Izabela Mikrut