Wisła w ostatnich latach kojarzyć się może głównie z Adamem Małyszem i skokami narciarskimi. Przy okazji zbliżającego się Grand Prix warto przekonać się, że Wisła to nie tylko skoki.

Do rozpoczęcia nowego sezonu w skokach narciarskich zostało już tylko kilkanaście dni. Pierwsze zawody odbędą się w rodzinnej miejscowości Adama Małysza – Wiśle. W piątek 22 listopada odbędą się kwalifikacje, dzień później konkurs drużynowy, a w niedzielę – konkurs indywidualny. Ci, którzy wybierają się na zawody, mogą wczuć się w sportowy klimat już wcześniej – wybierając się na przykład do galerii z trofeami Adama Małysza, w której oglądać można olimpijskie medale, Kryształowe Kule oraz wiele innych pamiątek “Orła z Wisły”. Jest też kolekcja sprzętu narciarskiego, w jakim Małysz bił rekord za rekordem.

Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza – ul. 1 Maja 48a

Godziny otwarcia:

Poza sezonem: poniedziałek: nieczynne, wtorek – sobota: 10–17, niedziela: 10-15

W sezonie (ferie, wakacje i święta): od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10-17.

Wstęp: dzieci do lat 15 – 3 zł, dorośli – 5 zł, emeryci – 4 zł

 

Jeśli kogoś zainteresuje sprzęt i narty, to koniecznie musi udać się także do Muzeum Narciarstwa, w którym można zobaczyć eksponaty nawet z końca XIX wieku. Znaleźć tu można sprzęt nie tylko Małysza, ale też Piotra Fijasa oraz Erwina Fiedora. Kolekcja liczy ponad 80 eksponatów.

Muzeum Narciarstwa – ul. Wodna 3

Godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela: 10–16

Wstęp: bezpłatnie

 

Wisła może poszczycić się nie tylko atrakcjami narciarskimi. Znajduje się tu kilka bardzo ciekawych obiektów ze Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. W skład Enklawy Budownictwa Drewnianego wchodzą kuźnia (w której można zobaczyć na żywo pracę kowala), chałupa kumornika z kurlawym piecem oraz pasterska kolyba z koszorem i pasieka pszczelarska. Enklawa znajduje się przy Muzeum Beskidzkim im. Andrzeja Podżorskiego, w którym zobaczyć można poznać życie górali Beskidu Śląskiego, w tym m.in. sposób tworzenia naczyń

Enklawa Budownictwa Drewnianego i Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego – ul. Stellera 1

Godziny otwarcia: poniedziałek: nieczynne, wtorek–piątek: 9-15, środa: 9-17, sobota-niedziela: 9-13

Wstęp: bilet ulgowy – 4 zł, bilet normalny – 6 zł, bilet rodzinny – 15 zł

 

Na wspomnianym szlaku znajduje się też kaplica pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej, która jest też częścią kompleksu należącego do Rezydencji Prezydenta RP. Drewniana budowla powstała w 1909 roku w stylu tyrolskim, z gotowych elementów drewnianych sprowadzonych z Przyszowic koło Rybnika. We wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz z pierwszej połowy XVII wieku, pochodzący z kościoła w Bystrzycy na Zaolziu. W ołtarzu umieszczone są dwa obrazy datowane na rok 1638 – Drogę Krzyżową oraz Wniebowzięcie i Koronację Najświętszej Marii Panny. Na ścianach nawy głównej znajdują się krucyfiks z I połowy XVII w. oraz przedstawiający Świętą Rodzinę obraz z początków XVII stulecia. Drugi krucyfiks pochodzi z I połowy XV w. i jest umieszczony jest na chórze.

Kaplica pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej – ul. Zameczek 1

Wstęp: bezpłatnie.

Od środy do soboty, o godz.: 11.00, 12.30 i 14.00, w 15-20 osobowych grupach z przewodnikiem, do uzgodnienia telefonicznie.

 

Kolejnym ciekawym drewnianym obiektem jest Zameczek Myśliwski Habsburgów. Wzniesiono go w 1897 roku w stylu alpejskim na planie kwadratu, z drewnianymi ścianami zbudowanymi z bali jako budynek piętrowy. W obrębie pierwszego piętra znajduje się charakterystyczna galeria otaczająca budynek z czterech stron.

Zameczek Myśliwski Habsburgów – ul. Lipowa 4a

W okresie letnim: poniedziałek – piątek: 9-16, sobota: 9-14

Poza sezonem letnim: poniedziałek – piątek: 9-16

Wstęp: bezpłatnie

 

Uwaga! Wybierając się do Wisły samochodem, warto przed wyjazdem sprawdzić stronę utrudnienia.wisla.pl, z której można dowiedzieć się  o ewentualnych utrudnieniach na drodze.

 

Adrian Waloszczyk

Zdjęcia oraz informacje pochodzą z oficjalnej strony miasta Wisła – wisla.pl