Wiele miast, a być może już wszystkie, organizują swoje ważne jubileusze, wsparte licznymi koncertami, występami gwiazd i kabaretów. Nie inaczej było w tym roku w Piekarach Śląskich.  Na scenie, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, można było zobaczyć wiele znanych osobistości świata rozrywki i kultury.  Przez 3 dni, mieszkańcy Piekar Śląskich bawili się i radośnie obchodzili dni swojego miasta.

Korzystając z zaproszenia władz gminy, wybrałam się na to artystyczne wydarzenie.  Moją uwagę, najbardziej przyciągnął „Festiwal Integracyjny Skrzydła”, który w mieście jest organizowany po raz 11, pod honorowym patronatem Prezydent Miasta.  Z dużą przyjemnością słuchałam występów artystów, gdzie na profesjonalnej scenie, wspólnie z profesjonalnymi twórcami, profesjonalnie koncertowały osoby z niepełnosprawnością.

Doświadczenia muzyczne, połączone z prezentacją sceniczną, dają ogromną przestrzeń do rehabilitacji społecznej, rozwijania relacji, zrozumienia inności, ale co istotne, pozwalają na możliwość uczestniczenia w życiu społecznym miasta jego wszystkich obywateli. Występ wspólnie z zawodowcami, może stać się przestrzenią do przekraczania samego siebie i to nie tylko osób z niepełnosprawnością. Daje możliwość poznania potrzeb i oczekiwań w zależności od różnorodnych możliwości, zdolności i potencjału.

Nadawanie wagi egzystencjalnej osobom z niepełnosprawnością i kształtowanie postaw pro integracyjnych, jest bardzo ważnym zadaniem dla nas wszystkich. Jest miarą rozwoju cywilizacji.  Wspólnie powinniśmy kształtować środowiska ludzi rozumiejących i akceptujących odmienność, ludzi szanujących różnorodność.

Śpiew i muzyka, do takich narzędzi należą, a ponadto są źródłem uczuć i emocji. Nie tylko pełnią funkcję estetyczną, dają radość i nadzieję. Wzmacniają dobro, tym bardziej i silniej, jeśli skierowane jest ku drugiemu człowiekowi.

A tak właśnie było podczas dni Piekar Śląskich.

psycholog, psychoterapeuta , dyrektor PPP w Zabrzu