By móc pospacerować w obecności przyrody, wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko poza miasto. Oto kilka propozycji idealnych miejsc na piesze wycieczki.

Ogrody Kapias

W Goczałkowicach-Zdroju znajdują się dwa (stary i nowy) wyjątkowe ogrody, w których znajdziemy mnóstwo zaułków i tematycznych zagród. Są zielony labirynt, ogród angielski, skandynawski, włoskie patio. Ukochaną osobę można zabrać do ogrodu romantycznego, w którym dominują róże, a dzieci – na plac zabaw. Na miejscu znajduje się też restauracja, w której można nabrać sił po spacerze. Wstęp do ogrodów jest darmowy, podobnie jak miejsce na rowery. Właśnie z tego powodu dobrym pomysłem jest przyjazd do ogrodów na dwóch kółkach – na przykład ścieżką rowerową od strony Pszczyny.

Adres: ul. Św. Anny 4

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu

Jest to najstarszy ogród botaniczny na Górnym Śląsk. W części parkowej znajduje się około 3500 drzew i krzewów z ponad 500 taksonów. Kolekcja roślin zielnych wieloletnich składa się z ponad 600 taksonów. Warto zwrócić uwagę na Ogród Rosarium, w którym znajdziemy 64 odmiany róż. W szklarniach można z kolei zobaczyć rośliny z całego świata.

Adres: ul. Piłsudskiego 60

Ogród Japoński w Pisarzowicach

W miejscowości pod Bielsko-Białą mamy namiastkę kraju “Kwitnącej Wiśni”. W ogrodzie japońskim znajdziemy klony palmowe, wiśnie ozdobne, bonsai oraz kolorowe azalie i peonie. Oczywiście musi być też woda – staw z roślinami wodnymi i kolorowymi rybkami i kompozycje z kamieni. Spacer w takim otoczeniu potrafi nie tylko zrelaksować, ale i dostarczyć niezwykłych wrażeń estetycznych. W japońskim pawilonie po spacerze można napić się herbaty, których jest aż kilkadziesiąt rodzajów.

Adres: ul. Ogrodnicza 2

Śląski Ogród Botaniczny

Znajdujący się w Mikołowie ogród jest podzielony na dwie części: żółty i czerwony. Spacerując po alejkach można podziwiać kolekcję sadowniczą, roślin energetycznych, ozdobnych i uprawnych. Na terenie ogrodu znajduje się restauracja, a dzieci mogą wyszaleć się na placu zabaw.

Adres: ul. Sosnowa 5/ul. Grudniowa

Zdjęcia:

1. kapias.pl
2. mob.zabrze.pl
3. pudelko.com.pl
4. Śląski Ogród Botaniczny – Związek Stowarzyszeń/Facebook