Jestem przy Tobie, możesz na mnie liczyć czy w jaki sposób Ci pomóc to słowa, które każdy z nas chciałby usłyszeć w chwili załamania życia bądź trudnej sytuacji losowej. To słowa, które warto mówić do osób wymagających wsparcia. Czy mówimy ? Jakże często słyszymy: weź się w garść, ogarnij się, przestań narzekać, to Twoja wina. Mówimy tak, bo wydaje się nam, że właśnie te zdania pomogą osobie w trudnej sytuacji na pokonanie słabości.

Niestety, tak nie jest.

Maski depresji mogą być rożne i mogą przybierać zaskakujące formy. Często objawy mylone są z innymi chorobami. Zanim dotrzemy do odpowiedniego specjalisty, podejmujemy diagnostykę u neurologów, endokrynologów, kardiologów, seksuologów, a dopiero na samym końcu u psychiatrów. A przecież na depresję choruje coraz więcej kobiet, mężczyzn i dzieci. Jest ona schorzeniem bardzo powszechnym, wręcz pospolitym. Dlaczego wiec tak trudno podjąć właściwą diagnostykę i szybko zastosować prawidłowe leczenie?

To, że może mylić swoimi objawami i prowokować badania w innym kierunku , to już wiemy. Dodatkową trudnością może być niezrozumienie specyfiki choroby przez pacjentów oraz lęk przed chorobami psychicznymi, który w wielu środowiskach społecznych jednak jeszcze występuje. Należy także podkreślić słabą dostępność do specjalistów. Umówienie wizyty u psychiatry graniczy z cudem.

Depresja nie bierze się znikąd. Ma podłoże biologiczne, psychologiczne i społecznego. Potrzebuje od otoczenia empatii, wrażliwości i zrozumienia. Dopomina się o naszą uwagę, po to aby szybko i adekwatnie zareagować na cierpienie innych. Nie zwlekajmy z pomocą i reakcją, kiedy zauważamy uporczywe zmęczenie, brak energii, poczucie niewydolności intelektualnej, jakiekolwiek bóle ciała, nietypowe dolegliwości w okolicy serca, nerwowość, drażliwość, wybuchy gniewu, napadowe stany leku oraz problemy z podejmowaniem decyzji. Porozmawiajmy i zaproponujmy spotkanie u specjalisty.

Dajmy szansę na nową radość życia.

*Zdjęcie autorstwa Engin Akyurt z Pexels

psycholog, psychoterapeuta , dyrektor PPP w Zabrzu