Brak wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz mocno ograniczony kontakt ze znajomymi. Wyjątkowa sytuacja na świecie spowodowała, że wszyscy zostali zmuszeni, by przypomnieć sobie, jak to jest tęsknić…

Tęsknią za sobą wszyscy. Rozdzielone rodziny, przyjaciele, kumple z pracy, ale też artyści za widzami, księża za wiernymi czy… Polacy za Czechami. Dowody? W internecie jest ich mnóstwo.

Coraz więcej parafii zaczyna transmitować msze święte w internecie. W Niedzielę Palmową księża z Wodzisławia Śląskiego w czasie relacji na żywo pokazali wiernym napis: “Tęsknimy za Wami”. Podobnych akcji było więcej. Przesłanie od duszpasterzy można też znaleźć na kościołach. Jak na przykład w Czechowicach-Dziedzicach. Galerię z akcji księży przygotował serwis radioem.pl.

Artyści też tęsknią

27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku był on wyjątkowo smutny, o czym napisał dyrektor Teatru Śląskiego. – Robimy wszystko, żebyście o nas nie zapomnieli. Jesteśmy obecni w wirtualnym świecie, bo wiemy, że Wy też gdzieś tam jesteście, ale to jak pływanie w ogromnym oceanie – mijamy się, widzimy Wasze cienie, ale nigdy nie jesteśmy w stanie zbliżyć się do siebie na odległość dłoni. A przecież teatr to również intymność. Intymność przeżywanych emocji, ale również intymność w kontaktach. Bliskość i czułość. Bez niej teatr jest zimny i zdystansowany, a takiego teatru nie lubimy. Nie jesteśmy po to, żeby oddzielać się od Was murem, jesteśmy po to, żeby ten mur burzyć, bo przecież my i wy należymy do tego samego gatunku. A ludzie lubią gromadzić się, żeby opowiadać historie i ich słuchać. I w tej magicznej przestrzeni teatru opowieści stają się prawdziwą magią. Tak, teatr to magia i tajemnica. Wzruszenie i zaduma. Ale też bunt i wściekłość. Bez Was aktor w teatrze zmienia się w manekina. Czekamy na Was, bo tylko Wy jesteście w stanie go ożywić. Tęsknimy za Wami… – przyznał Robert Talarczyk.

Artyści nie zostawiają jednak widzów samych. Wspomniany Teatr Śląski przez trzy dni od Wielkiego Piątku transmitował spektakl “Piąta strona świata”, czyli  jednym z najważniejszych przedstawień w Teatrze Śląskim ostatnich lat. Spektakl można zobaczyć TUTAJ. Do internetu przenieśli się nie tylko aktorzy, ale też wykonawcy muzyczni. W wielkanocny poniedziałek można było posłuchać katowickiego rapera, Miuosha, któremu towarzyszyli goście. Koncert można zobaczyć TUTAJ.

Tęsknota za książką

– Wiemy, że tęsknicie za możliwością wymiany książek. Biblioteka nie ma obecnie możliwości, aby zaopatrywać Was w nowości, klasykę, we wszystko co lubicie… Proponujemy Wam, aby w drodze do sklepu/piekarni lub apteki zajrzeć na Skwer Ireny Sendlerowej w Cieszynie, gdzie czeka społeczna wymienialnia książek. Postaramy się regularnie zaopatrywać ją w literaturę dla dorosłych i dla dzieci. Zachęcamy także do oddawania ciekawych książek, które sami przeczytaliście i chcielibyście się podzielić z innymi – napisała na Facebooku Biblioteka Miejska w Cieszynie. Idea bookcrossingowa została pozytywnie przyjęta przez mieszkańców, którzy – przy zachowaniu obowiązujących zasad bezpieczeństwa – z chęcią wymieniają się książkami w tych trudnych czasach.

Tęsknią czytelnicy, ale też autorzy. Redakcja “Dziennika Zachodniego” zamieściła na swojej stronie internetowej zdjęcia swoich domowych biur. – Tęsknimy za bliskimi, którzy nie mieszkają z nami, za przyjaciółmi, znajomymi. Tęsknimy też za Państwem – naszymi Czytelnikami, z którymi nie możemy spotykać się na dziennikarskim szlaku. Tęsknimy wreszcie za sobą w redakcji. Latami widywaliśmy się codziennie i znamy się jak łyse konie, a dziś kontaktujemy się jedynie zdalnie – czytamy w materiale, okraszonym redakcyjną galerią w czasach koronawirusa.

Wracając do Cieszyna, warto zwrócić uwagę, że jego mieszkańcy tęsknią nie tylko za książkami, ale też… za Czechami. Jeszcze w marcu nad Olzą zaczęły się pojawiać transparenty z napisami – w dwóch językach – “Tęsknię za tobą, Czechu”. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać – Czesi w podobny sposób odwzajemnili uczucie.

Coraz częściej pojawia się temat luzowania obostrzeń, jednak do pokonania koronawirusa i powrotu normalności jeszcze daleka droga. Czas tęsknoty wciąż trwa…