Już w najbliższy piątek w Chorzowskim Teatrze Ogrodowym spektakl doskonale znany (chociażby z filmu): KOLACJA DLA GŁUPCA. Jednak w wersji Teatru Ludowego nie jest to prosta farsa, a mądra komedia i ciekawe studium ludzkiej natury przy okazji.
Prawie premiera: spektakl zagrany zaledwie osiem razy (od kwietnia 2019). 23 sierpnia o 19:00 w Chorzowskim Centrum Kultury. Bilety się kończą, jeśli komuś nie uda się w przedsprzedaży, może jeszcze próbować w dniu spektaklu.

23 sierpnia (pt) o 19:00

w Chorzowskim Centrum Kultury

Teatr Ludowy (Kraków)

Kolacja dla głupca

tekst: Francis Veber

tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska

reżyseria: Tadeusz Łomnicki
scenografia: Ewa Mroczkowska
muzyka: Adam Prucnal

na scenie: Jacek Wojciechowski, Marta Bizoń, Paweł Kumięga, Maciej Namysło, Iwona Sitkowska, Tadeusz Łomnicki, Jan Nosal

czas trwania: 140 minut (jedna przerwa)

Zapraszamy na kolację! Atrakcją wieczoru będzie tytułowy Głupiec, niezbyt lotny księgowy z ministerstwa finansów, fantastyczny obiekt towarzyskich manipulacji i żartów. Wygodnie i dostatnio żyjące towarzystwo z wyższych sfer Paryża zabawia się regularnie, organizując co wtorek kolacje, na które przyprowadzają życiowych nieudaczników. To rodzaj gry-konkursu: wygrywa ten, kto przyprowadzi największego niedojdę. Bogaty wydawca, Pierre Brochant, wydaje się mieć wygraną w kieszeni. Zaprosił niezbyt rozgarniętego księgowego, którego pasją jest budowanie makiet z zapałek. Niestety, tuż przed wyjściem na kolację Pierre ulega kontuzji, która nie pozwala mu wyjść z domu. I tak obaj panowie, mądrala i jego głupiec, zostają uwięzieni w mieszkaniu Pierre’a, przez które przetoczy się upiorny wir nieprzewidywalnych wydarzeń. Ich niezamierzonym kreatorem stanie się szczery, serdeczny i uczynny księgowy… To jedna z najlepszych komedii na świecie! (premiera 12 kwietnia 2019)

W sobotę ostatni spektakl Chorzowskiego Teatrzyku Ogródkowego w tym sezonie: NIEKOŃCZĄCA SIĘ HISTORIA. Hubert Bronicki, Smok Szczęścia (tak, ten, który był obecny na konferencji prasowej na rynku!) i mnóstwo lalek. Piękna klasyczna baśń i wielka przygoda. 24 sierpnia o 15:00 w Skansenie, wstęp wolny dla wszystkich.

24 sierpnia, sobota, 15:00

w Skansenie

CHORZOWSKI TEATRZYK OGRÓDKOWY

Teatr Rawa (Katowice)

Niekończąca się historia

tekst: Michael Ende
tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski
adaptacja: Ewa Kubiak i Hubert Bronicki
reżyseria: Ewa Kubiak
ilustracje/plakat: Katarzyna Majchrzak-Żelazo
scenografia/lalki: Bartosz Socha, Krzysztof P.
muzyka: FURTEK
reżyseria światła: Maciej Dziaczko
na scenie: Hubert Bronicki

czas trwania: 60 minut

Władczyni Fantazjany, cudownej krainy marzeń, zapada na dziwną chorobę. Nikt nie umie jej wyleczyć. Posłańcy z najdalszych zakątków imperium, przynoszą Dziecięcej Cesarzowej, przerażającą wiadomość: Fantazjana jest w niebezpieczeństwie! Pochłania ją Nicość! Czy Atreju, chłopiec, któremu powierzono misję Wielkiego Poszukiwania, odnajdzie lekarstwo i uratuje świat?

Wspaniała opowieść o zaufaniu, odwadze i potędze wyobraźni.

Nowatorska inscenizacja kultowej powieści dziecięcej Michaela Ende, stworzona w barwnej i niebanalnej oprawie scenograficznej, z wykorzystaniem japońskiego teatru ilustracji Kamishibai oraz teatru lalek.

Spektakl familijny z gatunku fantastyki, który przypadnie do gustu zarówno dzieciom jak i fanom wybitnej literatury oraz tym, którzy w dzieciństwie z wypiekami na twarzach wychodzili z kin, nucąc słynną piosenkę Limahla i marzyli o dalekich podróżach, w nieznane światy na grzbiecie Fuchura – smoka szczęścia.

FINAŁ CHTO w MDK Batory

30 sierpnia (pt) o 19:00

Teatr STU (Kraków)

Wielki John Barrymore

 tekst: William Luce

tłumaczenie: Elżbieta Woźniak

reżyseria: Krzysztof Jasiński

na scenie: Jerzy Trela, Aleksander Fabisiak

czas trwania: 90 minut (1 przerwa)

Aktorzy są jak morskie fale. Wznoszą się na wysokości, rozbijają o brzeg i znikają, zapomniani. Nie ma nic bardziej martwego niż martwy aktor. 

Kim był John Barrymore? Dzisiaj niewielu zna nazwisko wybitnego artysty teatralnego i filmowego lat dwudziestych i trzydziestych, legendy Hollywood i scen Broadway’u, aktora komediowego i znakomitego odtwórcy ról szekspirowskich. Mimo wybitnych zdolności,  nigdy nie sięgnął po najwyższe trofeum Hollywood. Największą przeszkodą w rozwoju jego kariery był on sam. Hulaszcze życie oraz spotęgowane przez nałóg kłopoty z pamięcią przyczyniły się do zawodowej śmierci artysty.

John Barrymore w kreacji Jerzego Treli pragnie raz jeszcze olśnić publiczność rolą Ryszarda III. Słabszą kondycję wspomóc ma whiskey Jack Daniels i obecność suflera. Pamięć jednak zawodzi, zamiast Szekspirowskich fraz poznajemy historię o aktorskim życiu, o sukcesie i niespełnieniu, o pogodzeniu się z własnymi słabościami i namiętnościami. Słyszymy pełną zabawnych anegdot i przejmujących wspomnień opowieść o niezgodzie na artystyczną śmierć: na zapomnienie.

z recenzji:

Szczerze mówiąc Jerzy Trela i Aleksander Fabisiak są duetem, który się pamięta, wspomina i do którego się wraca… Parafrazując Fisza (czyli starszego z synów Waglewskich!): po prostu Mistrzowie Starej Szkoły!

Anna Rzepa Wertmann

Spektakl Wielki John Barrymore Teatru STU jest swego rodzaju spotkaniem – metafizycznym i wielopoziomowym, absolutnie wyjątkowym, zapadającym w  pamięć. To doświadczenie teatru najwyższej próby zarówno dla widzów, jak i dla twórców.

Magda Bałajewicz

foto. Tomasz Szkodziński.

Miło nam także poinformować, że DZIECINADA została zakwalifikowana do  drugiego etapu głosowania na najlepszą Inicjatywę dla dzieci na Śląsku. Do 9 września można oddawać swój głos na Dziecinadę na stronie:
https://sloneczniki.czasdzieci.pl/ankieta-slask-2019.php

Izabela Mikrut