Teatr Śląski zaprasza na Międzynarodowy Festiwal OPEN THE DOOR. 

Dagmara Gumkowska, kuratorka programowa Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego OPEN THE DOOR:

Robert Talarczyk dyrektor Teatru Śląskiego:

To już trzecia edycja festiwalu „Open The Door”. Najtrudniejsza i najbardziej ryzykowna. Ale nie poddajemy się. Gramy dalej. Gramy dla Was.
Kiedy wymyśliliśmy ten festiwal, przyświecało nam hasło „W teatrze wszyscy są równi”. Nie ma lepszych i gorszych. Nie ma wykluczonych. Do teatru, owszem, nie wchodzi się bezkarnie, jak mawiał Kantor, ale też teatr jest miejscem, gdzie znikają ból, cierpienie i wszelkie ograniczenia.
W teatrze nikt nie umiera, zaś każdy się rodzi na nowo.
Naszym celem jest na powrót otworzyć drzwi do teatru. Pomimo pandemii, wszelakich przeszkód logistycznych czy finansowych. Otworzyć drzwi tym, dla których teatr jest często jedyną formą wyrażenia siebie i przekroczenia barier, które narzucił im los.
Jesteśmy po stronie słabszych, odrzuconych, będących w mniejszości. Jesteśmy przeciwko pogardzie, braku szacunku i nienawiści. Nie zgadzamy się na stygmatyzowanie kogokolwiek i na podział świata na czarny i biały. Teatr jest różnokolorowy i niejednoznaczny. I przede wszystkim – jest w nim miejsce dla każdego, bo w teatrze wszyscy są równi. 
Sprawdźcie sami…

O niektórych z wydarzeń Festiwalu opowiada Dagmara Gumkowska, kuratorka programowa Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego OPEN THE DOOR.

Festiwal OPEN THE DOOR to 24 wydarzenia w 4 dni. Spektakle teatralne, działania performatywne, słuchowisko, spotkania, filmy i widowisko plenerowe. Goście z Polski, Czech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Wszystkie informacje znajdziecie na internetowej stronie Teatru Śląskiego.