Za nami kolejny piłkarski weekend. Cenne zwycięstwo w PKO BP Ekstraklasie zanotował Raków Częstochowa. GKS Katowice wciąż lepiej spisuje się na wyjazdach niż przed własną publicznością, a Ruch Chorzów przy prawie pustych trybunach przegrał z Foto-Higieną Gać.

Mistrz zraniony, ale zwycięski

Piast Gliwice początek sezonu nie może uznać za udany. Szybko pożegnał się z europejskimi pucharami, słabo punktował w pierwszych meczach ligowych, a jakby tego było mało – co kilka dni słyszymy o kolejnych kontuzjach ważnych graczy. W spotkaniu z Wisłą Płock gliwiczanie musieli radzić sobie bez Jakuba Czerwińskiego, Martina Konczkowskiego, Patryka Dziczka i Daniego Aquino. Mimo to, trzy punkty zostały przy Okrzei, dzięki bramce Piotra Parzyszka. Piast po wygranej wskoczył na piąte miejsce i ma osiem punktów – tyle samo co Lech Poznań i Jagiellonia Białystok.

Piast Gliwice – Wisła Płock 1:0 (1:0)
Parzyszek 32′

Trwa wyjazdowa niemoc Górnika Zabrze. „Trójkolorowi” nie mieli argumentów, by zdobyć choćby punkt w spotkaniu z Jagiellonią Białystok. Już w 5. minucie spotkania gola zdobył Ivan Runje, a na 2:0 dla miejscowych podwyższył tuż przed przerwą Bartosz Buda. W drugiej połowie kontaktowe trafienie zanotował – dobrze spisujący się na początku sezonu – Łukasz Wolsztyński, ale ostatnie słowo należało do „Jagi” – wynik ustalił Jesus Jimenez. Był to trzeci mecz Górnika poza Zabrzem w tym sezonie – i trzeci bez wygranej. Zabrzanie spadli na dziewiąte miejsce. Mają siedem punktów na koncie.

Jagiellonia Białystok – Górnik Zabrze 3:1 (2:0)
Runje 5′, Bida 45′, Imaz 70′ – Wolsztyński 58′

Niespodziankę sprawił Raków Częstochowa. Grający swoje domowe mecze w Bełchatowie beniaminek PKO BP Ekstraklasy pokonał 2:1 niedawnego pucharowicza, Lechię Gdańsk. Częstochowianie objęli prowadzenie po golu „do szatni” autorstwa Felicio Browna Forbesa. Tuż po przerwie na 2:0 podwyższył Igor Sapała, który w poprzedniej kolejce… zanotował swojaka w pojedynku z Górnikiem Zabrze. Goście odpowiedzieli trafieniem z rzutu karnego Artura Sobiecha tuż przed końcem spotkania. Podopieczni trenera Marka Papszuna wydostali się ze strefy spadkowej – są na 11. pozycji z sześcioma punktami na koncie.

Raków Częstochowa – Lechia Gdańsk 2:1 (1:0)
Forbes 41′, Sapała 51′ – Sobiech 90′ (k)

Akcja GKS-u Tychy hitem internetu

Bardzo słabo w nowy sezon Fortuny I ligi wszedł GKS Tychy, który przegrał trzecie spotkanie, tym razem 0:1 z Sandecją Nowy Sącz. Trudno jednak o zwycięstwa, gdy nie wykorzystuje się takich sytuacji jak na poniższym materiale filmowym. Nie dziwi fakt, że akcja robi furorę w mediach społecznościowych…

GKS z trzema punktami na koncie zajmuje 16. miejsce, które skutkuje spadkiem do II ligi.

Sandecja Nowy Sącz – GKS Tychy 1:0 (0:0)
Klichowicz 85′

Tuż nad tyszanami znajduje się Zagłębie Sosnowiec, które w weekend po raz pierwszy po spadku z elity sięgnęło po komplet punktów. Sosnowiczanie zdobyli je… w starciu z innym spadkowiczem, Miedzią Legnica. Gola na wagę zwycięstwa strzelił młodzieżowiec Michał Góral, który jeszcze w pierwszej połowie opuścił boisko z powodu kontuzji. Ekipa ze Stadionu Ludowego z czterema punktami zajmuje 15. miejsce – pierwsze bezpieczne.

Zagłębie Sosnowiec – Miedź Legnica 1:0 (1:0)
Góral 12′

GKS Jastrzębie na własnym stadionie zremisował z GKS-em Bełchatów. Gospodarze objęli prowadzenie na początku drugiej połowy po golu Dawida Gojnego z rzutu karnego. Później kontuzji nabawił się bramkarz Grzegorz Drazik i do bramki wszedł debiutujący Mariusz Pawełek. Czystego konta nie zachował – pokonał go pięknym uderzeniem z dystansu Mateusz Marzec. GKS po czterech kolejkach Fortuna I ligi ma pięć punktów i zajmuje 13. miejsce. Warto jednak pamiętać, że poprzedni sezon śląski zespół również zaczął słabo, a ostatecznie uplasował się na piątej pozycji.

GKS Jastrzębie – GKS Bełchatów 1:1 (0:0)
Gojny 49′ (k) – Marzec 79′

Pierwszej porażki w sezonie doznało Podbeskidzie Bielsko-Biała, które ma ochotę na powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej. O porażce przesądziła jedna akcja – 10 minut przed przerwą gola dla Wigier Suwałki zdobył Arkadiusz Najemski. „Górale” zajmują trzecią pozycję z siedmioma punktami na koncie. Takie miejsce na koniec sezonu da udział w barażach o awans do PKO BP Ekstraklasy.

Wigry Suwałki – Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:0 (1:0)
Najemski 35′

GieKSa lubi wyjazdy

Gdyby można było wybierać, to GKS Katowice z pewnością chciałby grać tylko na wyjazdach. W poprzednim sezonie katowiczanie u siebie wygrali tylko raz (!), a na wyjazdach ośmiokrotnie. W obecnym z kolei, przy Bukowej zdążyli przegrać już dwa mecze, a na wyjazdach… zdobyli komplet punktów. Tym razem pokonali Błękitnych Stargard, dzięki czemu zrównali się punktami z tym rywalem. GieKSa ma sześć „oczek” i zajmuje ósme miejsce.

Błękitni Stargard – GKS Katowice 1:3 (1:2)
Fadecki 26′ (k) – Błąd 19′ (k), Jędrych 43′, Kompanicki 71′

Pierwsze punkty w nowym sezonie dopisała na swoje konto Skra Częstochowa, która dopiero w samej końcówce spotkania zdobyła gola na wagę zwycięstwa. Bohaterem meczu został Damian Niedojad. Częstochowianie dźwignęli się z dna tabeli, ale wciąż są na miejscu spadkowym – 15.

Skra Częstochowa – Górnik Polkowice 1:0 (0:0
Niedojad 89′

Ruch Chorzów wciąż na minusie

Pierwszy mecz ligowy w tym sezonie rozegrał Ruch Chorzów. Mający problemy na każdym polu 14-krotny mistrz Polski przegrał z Foto-Higieną Gać 1:3 przy skromnej liczbie publiczności. Kibice „Niebieskich” ogłosili bojkot i do przyjścia na stadion nie zachęciły ich nawet darmowe wejściówki. Fani zamierzają wspierać drużynę jedynie na wyjazdach, a w Chorzowie… B-klasowy UKS Ruch. Ruch – ten z Cichej – zamyka tabelę z dwoma minusowymi punktami na koncie…

W innych ciekawszych meczach III ligi ROW 1964 Rybnik wygrał z rezerwami Górnika Zabrze 3:1, a jedną z bramek strzelił były piłkarz „Trójkolorowych” – Marcin Wodecki. Dla zabrzan gola zdobył Ishmael Baidoo, na co dzień gracz pierwszej drużyny. Wygrała też Polonia Bytom po emocjonującym spotkaniu z MKS-em Kluczbork.

ROW 1964 Rybnik – Górnik II Zabrze 3:1 (1:0)
Wodecki 7′, Spratek 53′, Szkatuła 79′ – Baidoo 49′ (k)

Polonia Bytom – MKS Kluczbork 3:2 (1:1)