101. rocznicę odzyskania niepodległości będzie można świętować w wielu śląskich miastach. Jakie atrakcje czekają na mieszkańca województwa 11 listopada?

Bielsko-Biała

12:00 – Wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” na placu przed Urzędem Miejskim

14:00 – apel pamięci na Cmentarzu Wojska Polskiego przy ul. Saperów

15:30 – uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego

Bytom

10 listopada

16:15 –  złożenie kwiatów pod tablicą „Solidarności” przy ul. Pułaskiego

17:00 – msza święta za Ojczyznę w kościele Świętej

18:15 – oficjalne uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu pod pomnikiem Wolności

11 listopada

11:11 – VI Bieg Niepodległości na dystansie 5 km w Parku Kachla

12:00 – koncert Zespołu Kresowego „Paka Rycha” w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się (bilety 1 zł)

Chorzów

9:00 – msza święta w kościele pw. św. Barbary.

Przemarsz na Plac Powstańców Śląskich i uroczystość z udziałem władz miasta

17:00 – koncert pieśni patriotycznych w Starochorzowskim Domu Kultury

Stadion Śląski

11:00 – 17:00 – koncerty i wielka wystawa militariów

Cieszyn

10:00 – Nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Jezusowym

11:15 – Manifestacja patriotyczna na placu Wolności

12.00 – Obchody Narodowego Święta Niepodległości na rynku – odśpiewanie hymnu państwowego, okolicznościowe przemówienie Burmistrza Miasta Cieszyna, złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, przemarsz z Rynku, złożenie kwiatów i odśpiewanie „Roty” pod Pomnikiem Ku Czci Legionistów Śląskich Poległych za Polskę, powrót na Rynek, Lekcja Śpiewania Patriotycznego.

17:00 – Uroczysta Sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej z okazji Narodowego Święta Niepodległości połączona z wręczeniem Laurów Ziemi Cieszyńskiej w teatrze im. A. Mickiewicza

Częstochowa

11:11 – bieg na 10 km w Parku Lisiniec

12:00 – msza święta za Ojczyznę celebrowana przez Ks. Arcybiskupa Wacława Depo, Metropolitę Częstochowskiego w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny

13:30 – Pokaz filmu „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie” w Kinie Studyjnym OKF „Iluzja” (wstęp wolny)

16:30 – Złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki  i przemarsz na plac Biegańskiego

17:00 – uroczystość z odczytaniem Apelu Pamięci oraz składanie kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Biegańskiego

Dąbrowa Górnicza

10:00 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Zwycięzcy

11:00 – msza święta za Ojczyznę w bazylice NMP Anielskiej

11:11 – Dąbrowski bieg dla Niepodległej w Parku Hallera

12:45 – przemarsz uczestników uroczystości spod Bazyliki NMP Anielskiej na Plac Wolności (z towarzyszeniem Miejskiej Orkiestry Dętej)

13:00 – oficjalne uroczystości przed Pałacem Kultury Zagłębia

16:30 – ognisko patriotyzmu – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku w Fabryce Pełnej Życia

18:00 – patriotyczne spotkania z muzyką polską − „Cała Polska śpiewa pieśni polskich kompozytorów” PKZ (wstęp wolny)

Gliwice

12:30 – msza święta w intencji Ojczyzny w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła

14:30 – podniesienie flagi państwowej,  apel poległych i salwa honorowa na placu Piłsudskiego

15:15 – złożenie kwiatów ku czci żołnierzy francuskich poległych w latach 1920‒22 w parku Starokozielskim

18:00 – koncert „Niepodległej” w Teatrze Miejskim

Katowice

9:45 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Wojciecha Korfantego, przez Komitet Honorowy Uroczystości

10:00 – plac przed archikatedrą Chrystusa Króla – występ Orkiestry Dętej Katowice oraz chóru uczniów X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach

10:30 – uroczysta msza w intencji Ojczyzny celebrowana przez ks. abp. Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego, w oprawie artystycznej Chóru Filharmonii Śląskiej

12:00 – uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Bolesława Chrobrego – wspólne odśpiewanie hymnu z udziałem młodzieży z X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach oraz Górniczej Orkiestry Dętej KATOWICE-KLEOFAS oraz podniesienie flagi państwowej, wystąpienia, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów, uroczysta defilada, przejazd 3 Pułku Ułanów Śląskich na koniach

13:30 – pokaz sprzętu i wyposażenia służb mundurowych oraz medycznych (plac Sejmu Śląskiego), poczęstunek wojskową grochówką

Racibórz

11:00 – uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. WNMP

12:00 – miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości pod pomnikiem abp Józefa Gawliny

16:00 – występ Orkiestry Dętej Plania, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, poczęstunek

Rybnik

10:30 –  msza święta w intencji Ojczyzny w bazylice św. Antoniego

Po mszy przemarsz na rynek i podniesienie flagi państwowej na maszt, okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Miasta Rybnika,  złożenie kwiatów przed tablicami pamiątkowymi oraz wspólne zdjęcie „Rybniczanie 2019”

Sosnowiec

9:00 – msza święta w intencji Ojczyzny w kościele św. Piotra i Pawła

10:00 – składanie kwiatów, śpiewanie pieśni patriotycznych pod Krzyżem Wolności

10:30 – składanie kwiatów przy popiersiu Tadeusza Kościuszki

12:00 – msza święta w intencji Ojczyzny w katedrze Wniebowzięcia NMP

16:00 – msza święta w intencji Ojczyzny, występy artystyczne młodzieży, śpiewanie pieśni patriotycznych, pokazy pirotechniczne, zwiedzanie Lapidarium AK, patriotyczne ognisko i pieczenie kiełbasek (Lapidarium Armii Krajowej)

19:00 – Koncert Muzyki Polskiej w kościele św. Tomasza Apostoła

Tarnowskie Góry

10 listopada

10:00 – Piknik militarny w jednostce wojskowej, ul. Opolska 36

18:00 – uroczysta odprawa i przemarsz z rynku na cmentarz wojenny

18.30 – Apel poległych i składanie kwiatów na cmentarzu wojennym

11 listopada

10:00 – msza święta w kościele pw. Piotra i Pawła w intencji Ojczyzny i składanie kwiatów pod tablicami pamięci

12:00 – odśpiewanie hymnu na rynku

17:00 – uroczystość wręczenia Srebrnych Skrzydeł oraz koncert Ewy Urygi w pałacu w Rybnej

18:00 – Koncert w wykonaniu kwartetu smyczkowego Acoustic Quartet „Wojciech Kilar i perły muzyki polskiej” w Tarnogórskim Centrum Kultury (bilety 20/25 zł)

Tychy

10:00 – msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Krzysztofa w Tychach

11:15 – uroczysty przemarsz pod Pomnik Niepodległości

12:00 – odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego

12:50 – warsztaty prowadzone przez ZHP i Klub Wilkowyje MCK (Pomnik Niepodległości)

14:00 – uroczystości rocznicowe pod Pomnikiem Bohaterów Powstań Śląskich w Czułowie

Zabrze

10:15 – koncert Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod dyrekcją Henryka Mandrysza na placu Warszawskim

10:50 – etiuda artystyczna z cyklu „Szkicownik Polski” w wykonaniu uczniów oraz nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Zabrzu

11:00 – przemarsz do kościoła pw. św. Anny

11:15 – msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem Zabrzańskiego Chóru Młodzieżowego „Resonans con tutti”

12:15 – złożenie wieńców pod krzyżem na placu kościelnym

Żory

8:30 – złożenie kwiatów pod tablicą Marszałka Piłsudskiego

8:40 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Walczących o Wolną Polskę na Placu Pamięci Narodowej

9:00 – msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. ap. Filipa i Jakuba

10:00 – zawody strzeleckie na strzelnicy „Dębina”

10:15 – uroczysty apel harcerski na ulicy Klimka

11:11 – II Żorski Bieg Biało-czerwony na rynku

12:00 – wspólne odśpiewanie hymnu oraz pieśni patriotycznych

13:15 – happening „Flagi Pani Flagi” na rynku

18:00 – seans filmu „Piłsudski” w kinie Na Starówce (wstęp wolny)

Żywiec

15:00 – II edycja wydarzenia „Na Żywca! Wielki quiz” w siedzibie Żywieckiej Fundacji Rozwoju

 

Adrian Waloszczyk

Zdjęcie:  Kaboompics.com/Pexels